HORTITERAPIA - KURS ZAWODOWY (WYDANIE JUBILEUSZOWE)

HORTITERAPIA - KURS ZAWODOWY

Zapraszamy na jubileuszowy zawodowy kurs hortiterapii realizowany przez Instytut Zdrowia i Hortiterapii we współpracy z Instytutem Edukacji Terapeutycznej, który odbędzie się w Radomiu w terminie 22-23 września 2018r.

HORTITERAPIA (leczenie za pomocą ogrodów) To szkolenie, na których kształcić się będą specjaliści w zakresie prowadzenia zajęć w ramach ​ogrodo​terapii ​tzw. zielonych warsztatów ​terapii zajęciowej ​wykorzystujące ​dziedzin​y​ ogrodnictwa​ do wspomożenia procesu zdrowienia​, gdzie terapeutyczne działanie związane jest z projektowaniem i prowadzeniem ogrodu. Zajęcia takie służą m.in. rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, osób starszych oraz uzależnionych. Uczestnicy oprócz wiedzy z zakresu hortiterapii i ogrodnictwa będą też mieć zajęcia​ z elementami​ psychologii, socjologii, pedagogiki specjalnej, fizjoterapii oraz opieki zdrowotnej.

Hortiterapia jest formą terapii uzupełniającej, wspomagającej leczenie, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także stosunków międzyludzkich. Pomaga ludziom w powrocie do zdrowia ale z dużym powodzeniem może być stosowana również u ludzi uważających się za w pełni zdrowych celem poprawienia ich kondycji i jakości życia.

DLA KOGO:

Terapeuci zajęciowi, pedagodzy, fizjoterapeuci, psychoterapeuci, pracownicy placówek: psychiatrycznych, geriatrycznych, hospicjów, opiekunowie osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością ruchową i/lub intelektualną, osoby zajmujące się resocjalizacją, asystenci nauczyciela, studenci kierunków: pedagogika, architektura, ogrodnictwo.

Dodatkowo - 3 wejściówki na wykład otwierający dla pracowników wydziału edukacji, chcących zapoznać się z innowacją hortiterapii i technikami zielonej psychoterapii.

PROWADZĄCY:

Zofia Wojciechowska - trenerka hortiterapii, prezes Instytutu Zdrowia i Hortiterapii pierwszej w Polsce jednostce niepublicznej zajmującej się szkoleniem zawodowym w zakresie posługiwania się metodyką hortiterapii.

Dominik Wojciechowski - wolontariusz Instytutu Hortiterapii, asystent szkolenia

PROGRAM SZKOLENIA*:

• Podstawy hortiterapii: czym jest hortiterapia, historia hortiterapii, cele i korzyści, grupa odbiorców,

• Hortiterapia w kraju i za granicą,

• Hortiterapia jako dziedzina edukacji przyrodniczej,

• Rola, znaczenie i wpływ przyrody ożywionej i nieożywionej w hortiterapii,

• Metody hortiterapeutyczne,

• Ogród sensoryczny – czym jest, rola i znaczenie, rodzaje,

• Dobre praktyki – studium przypadku,

• Warsztat praktyczny w przestrzeni ogrodu,

*Dla osób zainteresowanych szczegółowy program szkolenia wysyłamy drogą mailową.

CENA ZAWIERA:

• Materiał do pracy na zajęciach teoretycznych (skrypty, prezentacje PDF), materiał na ćwiczenia praktyczne: rośliny doniczkowe i cięte kwiaty, materiały naturalne i florystyczne.

• Profesjonalny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności w czasie szkolenia, umożliwiający prowadzenie warsztatów z hortiterapii.

*BONUS EDUKACYJNY: Z OKAZJI JUBILEUSZOWEGO WYDANIA KURSU DLA OSÓB, KTÓRE ZAPISZĄ SIĘ DO DNIA 31.08.2018r. KOSZT KURSU WYNIESIE 890 zł. Po tym terminie koszt wyniesie 960 zł

________________________________________________________________________________________________

Zgłoszenia proszę wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiosenne otwarcie - kurs podstawy hortiterapii - marzec

Wiosenne otwarcie - kurs podstawy hortiterapii - marzec

NASZE SZKOLENIA SĄ WYJĄTKOWO PRAKTYCZNE

100% gwarancja praktycznej wiedzy – prezentujemy tylko niezbędną teorię, resztę prelegent omawia na prawdziwych przykładach, które sprawiają problemy w codziennej pracy. Dajemy Państwu dużo praktycznej wiedzy i ćwiczenia konkretnych umiejętności. Hortiterpia to dziedzina alternatywnej rehabilitacji, Wiosenne zajęcia dostosowane są do potrzeb terapii. Leczniczy kontakt z roślinami to zdrowe dla domu, to kwiaty pobudzajace i wzamcnajace organzim na wiosnę.

__________________________________________________________________________________

Gwarancja: kursant uzyskuje profesjonalny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności w czasie szkolenia

Miejsce: Mrągowo

Termin 04-05 marca 2017

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ JUŻ DZIŚ

tel: 518 921 104 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Hortiterapia nad śniegiem - kurs zawodowy

Zimowy hortiterapeuta - kurs zawodowy

Co można zrobić zimą, w czasie gdy mokro i śnieżnie jest za oknem?

Karnawał wśród kwiatów, to sposób na warsztaty relaksacyjne i rehabilitację przez edukację.

Czy wiecie co mówią kwiaty ?

Agawa - długowieczna miłość

Aksamitka - bliskość, przeznaczenie

Amarylis - cudowna piękność, jesteś kokietką​...

Jakie kwiaty lubicie najbardziej?​

My zapraszamy do zacisznej sali na zajęcia hortiterapii​, które odbywają się zgodnie z naturalnym rytmem zmian pór roku​.

Szkolimy w zakresie wykorzystania leczniczego piękna roślin by nieść ulgę w różnych schorzeniach.

Kurs zawodowy hortiterapii szczególnie polecamy dla terapeutów, którzy pracują ze podopiecznymi i chcą podnosić swoje kwalifikacje. Ważnym aspektem zajęć praktycznych w ogrodnictwie jest​ dobrostan​ uczniów​ ​ z deficytem niepełnosprawności i niedostosowaniem w różnym stopniu, a także możliwość nabycia umiejętności pracy, które będą mogli​ ​ wykorzystać w przyszłości. Zwiększa to szanse młodzieży upośledzonej na podjęcie pracy związanej z pielęgnacją miejskich terenów zielonych, związanej z konserwacją terenów osiedlowych, itp. Uczniowie podczas prac ogrodniczych uczą się także funkcjonowania w społeczeństwie.

__________________________________________________________________________________

Gwarancja: kursant uzyskuje profesjonalny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności w czasie szkolenia

Miejsce: Mrągowo - szczegóły wkrótce

Termin 21-22 stycznia 2017

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ JUŻ DZIŚ

tel: 518 921 104 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Horti jesienią dla domu. Sprawdźmy jak to działa

Horti jesienią dla domu. Sprawdźmy jak to działa

Zapraszamy do udziału w listopadowej edycji kursu hortiterapii (26-27 w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie). Przekonaj się jak można tworzyć hortiprzestrzenie pod dachem.

Przebywanie wśród roślin uspokaja, przywraca równowagę wewnętrzną i dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych. Naszym wspólnym celem jest: kształtowanie umiejętności tworzenia kontaktu z drugim człowiekiem, relacji społecznych, doskonalenie sprawności komunikowania się z otoczeniem, a przez to zdobywania wiedzy o świecie, rozwój zainteresowania otaczającym światem, poznawanie rzeczy, zjawisk i procesów w nim zachodzących, rozwój indywidualnych uzdolnień i zainteresowań oraz umożliwienie samorealizacji w tych dziedzinach, osiąganie autonomii wewnętrznej i niezależności osobistej, rozwój umiejętności współżycia w grupie, pomoc w stawaniu się członkiem społeczności lokalnej.

W programie:

Rośliny zdrowe dla domu.

Omówienie zagadnienia dotyczącego zakresu hortiterapii w rehabilitacji domowej.

Hortiterapia-tradycje, cele, korzyści. Odbiorcy hortiterapii.

Prezentacja dyscypliny na tle funkcjonowania organizacji w kraju i za granicą.

Metody terapeutyczne. Grupy ter​a​peutyczne.

Warsztat hortiterapii z użyciem elementów psychologii.

Dobre praktyki. Hortiterapia - wsparcie rehabilitacji.

Wprowadzenie do zajęć praktycznych. Warsztat terenowy.

Studium przypadku i Hortiterapia konwersatorium.

Z A P R A S Z A M Y

SZKOLENIA HORTITERAPII WRZESIEŃ 2016

SZKOLENIA HORTITERAPII WRZESIEŃ 2016

W ostatnim tygodniu w Warszawie realizowaliśmy kurs podstawowy ogrodoterapii opracowany przez Instytut Hortiterapii na potrzeby projektu "AGE -Działania na rzecz aktywnego i godnego starzenia się w Warszawie" dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014" Szkoliliśmy 30 terapeutów z 14 Domów Pomocy Społecznej w Warszawie.

więcej o projekcie: senioralna.um.warszawa.pl/AGE

Serdecznie dziękuję wszystkim współpracownikom za zaangażowanie i wspólną pracę w tym innowacyjnym przedsięwzięciu. W ramach projektu wsparciem zostało objętych 14 domów pomocy społecznej prowadzonych przez miasto stołeczne Warszawę. Już na wiosnę we wspomnianych placówkach powstanie 14 ogrodów sensorycznych.

Część teoretyczną realizowaliśmy w bardzo prestiżowym miejscu – w Polskim Centrum Badań nad Certyfikacją, a część praktyczną w równie znanym Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajęcia były prowadzone w interaktywnej formie przez certyfikowanych specjalistów w zakresie: architektury krajobrazu – dr inż. Aleksandra Jasiulewicz, treningu komunikacji w rehabilitacji – red Krzysztof Mika, kurator roślin tropikalnych Ogrodu Botanicznego UW – mgr Joanna Bogdanowicz oraz trener hortiterapii, prezes Instytutu Hortiterapii – mgr Zofia Wojciechowska. Wykład społeczny pt. „Z łąki do ogrodu” poprowadziła mgr inż. Danuta Orleańska, strukturę dyscypliny hortiterapii opracował Dominik Wojciechowski – licencjonowany specjalista ds. turystyki i rekreacji, certyfikowany trener hortiterapii, zajęcia terenowe w ciekawej formie opracowała mgr Iwona Pieczyńska – pracownik Ogrodu Botanicznego UW. Pozdrawiamy kadrę i współpracowników – wszystkich Horti Entuzjastów.

UCZESTNICY PRZYSWOILI NASTĘPUJĄCE ZAGADNIENIA PROGRAMOWE W TRAKCIE REALIZOWANEGO KURSU: •Podstawy hortiterapii: czym jest hortiterapia, historia hortiterapii, cele i korzyści, grupa odbiorców •Hortiterapia w kraju i za granicą •Hortiterapia jako dziedzina socjoterapii •Rola, znaczenie i wpływ przyrody ożywionej i nieożywionej w hortiterapii •Metody terapeutyczne •Ogród sensoryczny – czym jest, rola i znaczenie, rodzaje •Dobre praktyki •Warsztat praktyczny w przestrzeni ogroduZAPRASZAMY WSZYSTKIE OSOBY CHĘTNE DO UDZIAŁU W NASZYCH SZKOLENIACH I SPOTKANIACH Z INSTYTUTEM HORTITERAPII NA III HORTI FESTIWALU W MRĄGOWIE.

TEMATEM KURSU BĘDZIE „HORTITERAPEUTA – ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI”Szkolenie w Warszawie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem koordynatorów całego projektu AGE. Zajęciom towarzyszyła przyjazna atmosfera, duży entuzjazm uczestników do pracy. Była to prawdziwie zielona energia, którą stworzyliśmy razem. Serdecznie dziękujemy uczestnikom szkolenia za pozytywny odbiór i ogrom serca włożonego w rozwój hortiterapii w Polsce. Czekamy na podobne wrażenia w Mrągowie. Do zobaczenia!

Podkategorie

 • OGRODY ZDROWIA

  Zielone warsztaty- To atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny

   Hortiterapia  ekologia i florystyka. Zielona Akademia to oferta zawierająca zestaw zajęć realizowanych w ogrodach zdrowia z elementami sztuk plastycznych, teatru, muzyki i przyrodniczej terapii dla różnych grup wiekowych dzieci i ich rodziców. Warsztaty przez związane z nimi prelekcje tematyczne są formą edukacji o wymiarze florystycznym i ekologicznym

   

   

  Cele warsztatów to przede wszystkim  interaktywna edukacyjna zabawa dla wszystkich w świecie Eko-florystyki

  ·         rozbudzanie  zainteresowania ekologią przez florystykę ukierunkowaną na rozwój bodźców sensorycznych by stymulować wrażliwość na otaczający świat – troska o środowisko

  ·         kształtowanie postawy proekologicznej poprzez udział w projekcie Zielone Dzieciaki, który jest specjalnym programem edukacyjnym prowadzonym przez nasze Stowarzyszenie www.zielonedzieciaki.ffp.org.pl rozwój emocjonalny przez przygodę z eko-florystyką i przyrodą

  ·         empatia  przez kontakt ze światem roślin

  ·         rozwijanie inwencji twórczej w wielu dziedzinach związanych z florystyką

  ·         akceptacja siebie i innych

  ·         Nasze działania koncentrują się wokół tematyki małej ekologii, ochrony humanitarnej zwierząt, edukacji przyrodniczej. W zasięgu zainteresowań znajdują się treści z zakresu edukacji regionalnej, obywatelskiej, jak i prozdrowotnej. Pracujemy głównie w oparciu o autorskie programy, które na bieżąco są aktualizowane i dopasowywane do sytuacji, zapotrzebowania jak i obowiązującej podstawy programowej. Opracowujemy stale własne materiały dydaktyczne w postaci nowych prelekcji do warsztatów.

  ·         udział w ogólnopolskim programie Floryści Dzieciom, celem Akcji jest edukacja i wychowanie przez mile spędzony czas wśród kwiatów oraz poznanie podstawowych zasad bukieciarstwa

  ·         prezentacja młodych talentów w systemie internetowych mediów- na naszych stronach i naszych partnerów tzw Zielonych Przyjaciół umieszczamy  relacje z spotkań oraz efekty realizowanych projektów a także twórczość naszych Zielonych Dzieciaków

  ·          naszą misją jest stałe zwiększanie stopnia świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez aktywną edukację ekologiczną, realizowaną głównie poprzez warsztaty dla młodzieży, szkolenia i projekty informacyjne

   

  ·         Celem wyrabianie umiejętności dzielenia się najprostszymi darami świata dziecięcego