HORTITERAPIA - LECZENIE PIĘKNEM ROŚLIN

HORTITERAPIA Ogrodolecznictwo - LECZENIE PIĘKNEM ROŚLIN

Hortiterapia jest formą terapii uzupełniającej, wspomagającej leczenie, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także stosunków międzyludzkich. Pomaga ludziom w powrocie do zdrowia ale z dużym powodzeniem może być stosowana również u ludzi uważających się za w pełni zdrowych celem poprawienia ich kondycji i jakości życia.

Nasze zajęcia hortiterapeutyczne skierowane są do grup 5-10 osobowych w każdym wieku (dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze), również dla osób z niepełnosprawnością fizyczną czy intelektualną.

Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne koncentrują się na aktywnej pracy z roślinami. Hortiterapia czynna​ to bezpośredni kontakt z roślinami, siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, zbieranie owoców, obserwowanie zmian wegetacyjnych, poznawanie przez dotyk, aktywność fizyczna, kompozycje roślinne w pracy artystycznej oraz ​hortiterapia bierna: polegająca ​na ​kontemplacyjnym​ korzystaniu z ogrodu​ ​spacer, przebywani​u​ w ogrodzie, doznania​ch​ sensoryczn​ych​. Kojący ​widok ogrodu, upajanie się wspaniałym aromatem ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu​​ ​działa leczniczo na wiele zmysłów​.

Zajęciom manualnym towarzyszy integracja społeczna poprzez dialog, wspólne spędzanie wolnego czasu, aktywny udział w grach i zabawach towarzyszących hortiterapii.

Nasze programy hortiterapeutyczne: OGRODY ZDROWIA HORTITERAPII, ZIELONA AKADEMIA, MAZURY DLA DIABETYKÓW, GADAJĄCE DACHÓWKI otrzymały certyfikat PRODUKT WARMIA MAZURY

___________________________________________________________________________________

Korzyści: -rozwijanie umiejętności manualnych związanych z pracami nad kwiatami i roślinami -przełamywanie barier w kontaktach interpersonalnych -odczuwanie relaksu, odpoczynek i rekreacja psycho-fizyczna

Miejsce wykonywania: Zajęcia hortiterapeutyczne prowadzone są zarówno w przestrzeniach otwartych, półotwartych jak i również w pomieszczeniach zamkniętych. W ośrodkach, szpitalach, przedszkolach etc.

Czas trwania: Zajęcia mogą trwać od kilku godzin do 2-3 dni

Gwarancja: Prowadzący hortiterapeuta opiekuje się uczestnikami w trakcie terapii, zapewnia bezpieczeństwo

Zapraszam, Zofia Wojciechowska

tel: 518 921 104 | em-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.