Mazurska strefa Hortiterapii - szkolenie dla terapeutów z Pisza

Mazurska strefa Hortiterapii - szkolenie dla terapeutów z Pisza

Szkolimy w zakresie doskonalenia umiejętności zawodowych opartych na metodyce hortiterapii(ogrodoterapii).

Przygotowujemy indywidualne ścieżki rozwoju hortiterapeuty w programie "Hortiterapia - podstawy " W szkoleni uczestniczą pedagodzy, wychowawcy i instruktorzy terapii, ludzie podnoszący swoje kwalifikacje, poszukujący innowacji możliwych do realizacji w codziennych przedsięwzięciach.

Oto kilka zdjęć z naszego szkolenia dla terapeutów z Pisza. Cieszę się zrealizowanym szkoleniem dla ludzi z Warmii i Mazur, poprzez to wzrasta nasz kapitał społeczny, razem powoli tworzymy grupę zawodową Hortiterapeutów.

Zapraszamy na jubileuszowe spotkania z hortiterapią zapisy e-mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Horti dialog nad granicami

Horti dialog nad granicami

No i zakochałam się - Hesja mnie oczarowała. Spędziłam niezwykłe dni pełne radości i swobodnej działalności na rzecz budowania dialogu między narodami. Uśmiecham się do Was, stworzyliśmy razem mega pozytywną atmosferę w czasie jubileuszu 25 lat partnerstwa miast partnerskich Mrągowo - Grunberg i 45 lat partnerstwa Grunberg - Condom.

Dziękuję jeszcze raz pani Urszuli Kuchcińskiej jako przedstawicielce organizatora wydarzenia - Stowarzyszenia Miast Partnerskich oraz kłaniam się z wdzięcznością naszym gospodarzom Christel i Walterowi, a także ślę uściski nierównanej towarzyszce mojej podróży, dla Teresy Matuszewskiej Nejman. Pozdrawiam wszystkich uczestników i serdecznie zapraszam na horti pokaz zdjęć z tej i innych horti wpraw,która odbędzie się w trakcie mojego jubileuszu w dniu 2 lipca br. w Dni Miasta Mrągowa. Miejsce CKiT g. 14.00 ( niedziela)

P​OWSTAJE P​RACOWNIA HORTITERAPII ​

P​OWSTAJE P​RACOWNIA HORTITERAPII

W urokliwym miasteczku cittaslow, jednym z najstarszych warmińskich miast, zabytkowym Reszlu na W​armii ​już od lutego ulokowana ​w Środowiskowym Domu Samopomocy powstaje ​pracownia hortiterapii, i być może jest to pierwsza tego typu pracownia w Polsce.

Zaczynam prace jako instruktor terapii​ w Centrum Alzheimera w Reszlu​, a​by wspólnie z zespołem terapeutów otaczać opieką podopiecznych ŚDS posługując się innowacyjnymi metodami wsparcia. Jedną z nich jest ogrodoterapia.

W ramach działalności pracowni hortiterapii rozpoczęła się w ośrodku realizacja autorskiego innowacyjnego programu terapeutycznego Asystent Animator Hortiterapii. Autorem programu i głównym realizatorem jest ​Instytut Hortiterapii. Program będzie realizowany przez 3 miesiące.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Reszlu to Ośrodek wsparcia społecznego, który prowadzony jest przez Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego HELPER. Ośrodek współfinansowano ze środków otrzymywanych od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, przekazywanych przez Urząd Gminy Reszel.

Celem działalności ŚDS jest utrzymanie sprawności intelektualnej i fizycznej podopiecznych. Pomagamy naszym uczestnikom w rozwiązywaniu trudności, doradzamy i słuchamy.Zależy nam, aby podopieczni mogli spędzić czas aktywnie, spotkać się z innymi oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w miłej i przyjaznej atmosferze.

Domy mieszczą się w Reszlu w budynkach dawnego Kolegium Jezuickiego działającego w latach 1632 – 1772. Po wojnie budynki zostały zagospodarowane i powstała w nich Zasadnicza Szkoła Zawodowa o profilu stolarskim – późniejsze Technikum Drzewne. Od marca 2015 roku funkcjonuje tu nasz ośrodek, ​który oferuje dzienny pobyt pięć dni w tygodniu od 8.00 do 16.00 zapewniając śniadanie, jednodaniowy obiad oraz codzienny transport do ośrodka i z powrotem.​ ​Przyjeżdżają do nas uczestnicy z gmin: Reszel, Bisztynek i Korsze.

​ ​

Więcej fotografii i informacji na sdsreszel.pl/hortiterapia/

452 Na zdjęciu z panią kierownik ŚDS Grażyną Chmielewską , której serdecznie dziękuję za możliwość pracy w tak niezwykłym ośrodku.

„Floryści dla WOŚP” i hortiterapia radością dla każdego

„Floryści dla WOŚP” i hortiterapia radością dla każdego

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała 25-ty raz a razem z nią również MY! dziesiątki atrakcji, pomysłów, występy artystów, ponad sto tysięcy woluntariuszy –uczestniczymy w niesamowitej „jeździe”, w której przynajmniej przez kilkanaście godzin Polacy są razem i czynią dobro.

Dla mnie przygoda z „Orkiestrą” zaczęła się ponad 10 lat temu od warsztatów florystycznych prowadzonych w mrągowskim Centrum Kultury i Turystki. Wyobraźcie sobie Mrągowo, setki dzieci i gromada zespołów na scenie, a wszystko w kwiatach. To było ciekawe. Potem miłe zaskoczenie: Dostałam później, po akcji odręczny list z podziękowaniami od Jurka Owsiaka – bo warto pomagać innym, oddając cząstkę siebie.

Tak rozumiem owo wspólne „granie” z WOŚP. Co jest w tym ważne ? Spontaniczność i radość niesienia pomocy, otwartość i kreatywność. Układanie bukietów i kompozycji kwiatowych, to też forma pomocy – robimy coś ładnego, co upiększało i upiększa finał Orkiestry dając nam okazję by zaangażować się we wspólne działanie w kierunku czynienia dobra, czując przy tym ogromną radość, niosąc nadzieję i uzyskując w zamian moc pozytywnej energii!

Instytut Hortiterapii w akcji „Floryści dla WOŚP”. Jest to największa w Polsce akcja charytatywna środowiska florystycznego. Trzydziestu florystów. w tym my, „ujarzmiało” przez dwa dni tysiące kwiatów. Wykonując ponad 150 bukietów z żywych kwiatów aby obdarować gości Wielkiego Finału. Cel może nie najważniejszy, ale za to dekoracyjny i pachnący : ponad 200 bukietów i aranżacji stworzonych z 3000 kwiatów, których część sprowadzono, aż z Egiptu! Floryści mieli do dyspozycji róże w amarantowych odcieniach.

Alstremeria, goździki, eustoma, gerbera i wiele innych. To szczególne wrażenie zimą czuć zapach róż i dotykać pełnych słońca kwiatów słonecznika. Uwielbiam to, choć praca przy tworzeniu bywa męcząca, bo wszystko na czas, ale cudowne jest uczucie uczestniczenia w czymś mega ważnym. Jubileuszowe wydanie z udziałem florystów i kwiatów było wspaniałe. Goście obdarowani bajecznie kolorowymi bukietami reagowali uśmiechem. Wiem, że za rok w niedzielę, kiedy po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, razem z nią będziemy również MY!

Partnerami akcji byli:@ Poczta Kwiatowa, @Blanka Direct - Hurtownia Kwiatów, @VHV Flowers and Greens Polska, Hurtownia Kwiatów Magnus Michał Gnich, Paweł Paszkowski, Passiflora, Johan Willemse i Bastex, a my zagraliśmy dzięki ForumKwiatowe.pl. Pięknie dziękujemy!!"

Znów docenieni! Instytut Hortiterapii z wyróżnieniem w konkursie "Żagle Warmii i Mazur"

Znów docenieni! Instytut Hortiterapii z wyróżnieniem w konkursie Żagle Warmii i Mazur

Gala „Żagle Warmii i Mazur” odbyła się po raz pierwszy 4 listopada w olsztyńskim Planetarium. Nagrody trafiły do 17 firm i instytucji wybranych z prawie 80 kandydatów. W tym roku nasze dwie usługi " Mazury dla Diabetyków" i "Gadające dachówki" zostały nominowane.

Wyboru najlepszych przedsiębiorstw i instytucji w poszczególnych kategoriach dokonywały kapituły. W kategorii Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społecznie „WaMaBoss”, organizatorzy konkursu wyodrębnili trzy podkategorie: mikro, mały i średni przedsiębiorca. Wśród laureatów znalazł się Instytut Hortiterapii. Jest to szczególne osiągniecie nie tylko dla nas jednostkowo, ale także miasta i powiatu, gdyż CSR z ang. Corporate Social Responsibility to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.

Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania przez organizacje biznesowe (przedsiębiorstwa) wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na efektywność działalności gospodarczej tych organizacji oraz ich innowacyjność.

Pragnę podziękować Wszystkim naszym współpracownikom oraz partnerom, gdyż łącząc siły i dzięki naszej wspólnej pracy udaje nam się promować nasze miasto Mrągowo, którego największym potencjałem jest człowiek.

Zofia Wojciechowska

Zielona moc pierwszego ogrodu społecznego w Mrągowie

Zielona moc pierwszego ogrodu społecznego w Mrągowie

W niedzielę 23 października odbyła się uroczystość otwarcia Społecznego Ogrodu 3KROTKA na ul. Chopina 7 w Mrągowie. Zaangażowanie i niezwykła chemia pomiędzy władzami lokalnymi, mieszkańcami i społecznikami doprowadziła do wspaniałych efektów.

Wydarzeniu towarzyszyły ciekawe animacje i liczne niespodzianki, akrobacje "pojkarek", warsztaty Instytutu Hortiterapii z koszem ogrodniczych darów i spotkania przy rozgrzewającej herbacie.

Połączyła nas pasja. Ludzie pełni miłość do sztuki, natury i muzyki odnajdą się wszędzie. Muzyka Fryderyka Chopina na uroczystości otwarcia pierwszego społecznego ogrodu wybrzmiała szczególnie wzruszająco. Aleksandra Lemańska, koordynator projektu z ramienia Fundacji Alternatywnej Edukacji "ALE" w swoim wystąpieniu nawiązała do wczorajszego koncertu w Ogrodzie im.Fryderyka Chopina w Chicago, którego jesteśmy partnerem (Chopin Monument in Chicago) Pozdrawiamy wszystkich przyjaciół i darczyńców ogrodu. Jest ich naprawdę wielu...

Pokaz slajdów obrazujący trzy miesiące pracy nad tworzeniem inicjatywy ogrodu społecznego uświadamia nam, jak ważna jest integracja społeczności lokalnej. Ślemy życzenia do osób zaangażowanych i pomocnych w dziele tworzenia społecznego ogrodu, trudno mi ich wszystkich wymienić, to jest zadaniem głównego koordynatora, ze swojej strony dziękuję za wsparcie prac projektowych dotyczących animacji hortiterapii: przede wszystkim dla asystenta Dominika Wojciechowskiego, a także pana Posła RP Jerzego Gosiewskiego, współpracującej z Instytutem Hortiterapii Anny Szczepańskiej z Krakowa z Zielonej Terapii i Voytka Putza - Ogród Chopina-Chopin Garden Chicago Ogród Chicago Chopin Foundation partner 3Krotki mrągowskiego Ogrodu Społecznego w Mrągowie. Na uroczystości było wielu przyjaciół ogrodu, wspaniała atmosfera jest przykładam do działań dla innych sąsiadów z ulicy Chopina 7.

Tym projektem spełniamy marzenia mieszkańców ulicy Chopina 7 i twórców 3 KROTKI. Tworzenie ogrodu to stały proces i mając nadzieję na entuzjazm dziecięcy, przekazujemy Wam dobrą energię oraz wieści. My potrzebujemy w przyszłości kreatywnych ogrodników. W tym społecznym ogrodzie troszkę też spełniamy pragnienia swoje i rodziców :) najmłodszych mieszkańców, którzy chcą dla dzieci już na wiosnę uruchomić w tym miejscu artystyczną enklawę, łączącą w sobie wiele społecznych inicjatyw m.in przyrodniczo - ekologiczną oazę dla ludzi i rożnych stworzeń w tym owadów i ptaków, które od teraz już zaczynają poszukiwać pokarmu. Przypominamy ! Zaczynamy sezon na dokarmianie ptaków w sposób przemyślany, odpowiednie karmy już zawieszamy także w naszej wrzosowej horti wyspie.

Liczymy, że to wspaniałe wydarzenie jest zaledwie początkiem ogólnospołecznej współpracy na rzecz tworzenia zorganizowanych przestrzeni zielonych w naszym mieście.