Logo

Nie tylko historia rodziny, ale też historia Kresów

Jak udało się nam ustalić: “ Gdański Kantor Wydawniczy “  wydał w 2018  roku książkę “Angielka na Kresach”  ISBN: 978-83-62129-27-0, poniżej krótka recenzja wydawcy.

“Irene Bochwic-Radwan mieszkała na Kresach, na Ziemi Nowogródzkiej, w okresie międzywojennym.

Była żoną ziemianina Lucjana Bochwica. Swoje wspomnienia z tamtego okresu spisała nadając im tytuł “Angielka na Kresach”.

Krystyna Jabłońska z domu Bochwic wspomina, że gniazdem rodzinnym były Waszkowce. Tam się wychowały dzieci Floriana, uważanego za założyciela rodu. - My znamy tę część rodziny, która pochodzi od Floriana Bochwica, który był jednym z pierwszych polskich filozofów - mówi Krystyna Jabłońska. Rodzina żyła trochę na Litwie, a trochę na Białorusi. Florian ożenił się z Pauliną Majewską, która była siostrzenicą Adama Mickiewicza.

Z tego małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci: Lucjan I, Jan, Otton, Roman i córka Amelia. Synem Lucjana I był Lucjan II, a synem tego Lucjana również Lucjan III. I to on ożenił się z tytułową Angielką.

Z kolei Alina Ludkiewicz, też spokrewniona z rodem Bochwic wyjaśnia, jak doszło do tłumaczenia wspomnień. - Oryginał to był maszynopis, który stał na półce od ładnych paru lat - mówi. A że w życiu każdego jest taki moment, że chce poznać korzenie, więc Alina zainteresowała się tekstem. I doszła do wniosku, że to nie tylko historia rodziny, ale też historia Kresów.

 Za:  https://www.odk.pl/angielka-na-kresach-wspomnienia-z-lat-1923-1939,41595.html

By: Agencja Reklamowa BARTEXPO