Logo

Co Polacy wiedzą o polskim dziedzictwie kulturowym za granicą?

/ Kamieniec Podolski. Fot. PAP/J. Paszkowski

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, w dniach 16-18 października zorganizował trzydniowe sympozjum poświęcone; problemom zachowania materialnych śladów kultury polskiej za granicą.  Jak podaje portal dzieje.pl (PAP) : Polacy nie mają świadomości istnienia polskiego dziedzictwa kulturowego poza krajem – wynika z badania Instytutu POLONIKA, które zostało przedstawione podczas sympozjum „Diagnoza potrzeb - strategia działań”, które odbyło  się w Warszawie. Piotr Jamski, szef wydziału ekspertów Instytutu POLONIKA zaprezentował wyniki badań, które zostały przeprowadzone w czerwcu bieżącego roku zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży.

Celem badań, które prowadził Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA wraz z Instytutem ARC Rynek i Opinia, było rozpoznanie wiedzy i świadomości Polaków na temat polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.
Ta wiedza jest nikła - wynika z analizy badań. Aż 73 proc. badanych osób nie wiedziało, co oznacza słowo polonik, a 29 proc. pytanych nie udzieliło odpowiedzi na pytanie, co rozumieją pod pojęciem polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. 92 proc. badanych zadeklarowało, że nie interesują ich ślady polskiej kultury zagranicą.
Omówienie p/w badań można znaleźć na https://dzieje.pl/aktualnosci/badanie-wiedza-polakow-nt-polskiego-dziedzictwa-kulturowego-za-granica-

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.