Dzisiaj jest: 17 Czerwiec 2019        Imieniny: Albert, Laura, Adolf
85. zapomniana rocznica

85. zapomniana rocznica

Przed wejściem do Klubu Towarzyskiego mieszczącego się w Warszawie przy ulicy Foksal, 15 czerwca 1934 r. członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów dokonał w Warszawie zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego.…

Readmore..

Szarża pod Rokitną - czerwiec 1915 r.

Szarża pod Rokitną - czerwiec 1915 r.

/ Wojciech Kossak: Szarża pod Rokitną (1934) (http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Kossak_W/Images/Rokitna.jpg ) W dniu 13 czerwca 1915 roku pod Rokitną w rejonie Czerniowiec, rotmistrz Legionów Polskich, Zbigniew Dymitr Dunin Wąsowicz, poprowadził samobójczą szarżę…

Readmore..

Bohater zapomniany.  Płk Kazimierz Bąbiński zasłużył się Ojczyźnie

Bohater zapomniany. Płk Kazimierz Bąbiński zasłużył się Ojczyźnie

Kazimierz Damian Bąbiński, ps.” Luboń”( vel: Orlica, Maciej Boryna, Zrąb, Krzysztof ) urodził się w Opatowie 29 października 1895 r., syn Rudolfa, Stanisława i Marii z domu Marska. W sierpniu…

Readmore..

Pomnik kaprala „Wojtka” z II Korpusu Polskiego gen. Andersa stanął  w Szczecinie

Pomnik kaprala „Wojtka” z II Korpusu Polskiego gen. Andersa stanął w Szczecinie

/ Foto: Marek Jaszczyński (https://gs24.pl/szczecin-mis-wojtek-juz-stoi-na-skwerze-swojego-imienia-wideo-zdjecia/ga/c1-14151749/zd/36064235 W 75 rocznicę zwycięskich walk II Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino, w Szczecinie odsłonięto pomnik znanego na całym świecie Niedźwiedzia…

Readmore..

Hańba, zdrajcy – Skwer Tarasa Szewczenki pozostaje w Lublinie.

Hańba, zdrajcy – Skwer Tarasa Szewczenki pozostaje w Lublinie.

To co wydarzyło się podczas sesji Rady Miasta Lublin w dniu 30.05.2019 r wstrząsnęło mną tak dotkliwie, że dopiero po trzech dniach mogłem przystąpić do spisania relacji. Władze Rady Miasta…

Readmore..

X Wielki Koncert Kresowy  na wrocławskim Rynku

X Wielki Koncert Kresowy na wrocławskim Rynku

Już po raz dziesiąty na wrocławskim Rynku odbył się, 24 i 25 maja 2019 r., Wielki Koncert Kresowy. Był on, wyrazem podziękowania dla wszystkich tych, którzy wspierają inicjatywy na rzecz…

Readmore..

ZIELONA GÓRA. Pomnik ludobójstwa na Kresach powinien stanąć w centrum miasta

ZIELONA GÓRA. Pomnik ludobójstwa na Kresach powinien stanąć w centrum miasta

W siedzibie „Gazety Lubuskiej” po raz kolejny już zebrał się społeczny komitet budowy pomnika upamiętniającego ofiary mordów na Kresach w czasie II wojny światowej i krótko po jej zakończeniu. W…

Readmore..

Zapomniana rocznica  zbrodni w Odessie

Zapomniana rocznica zbrodni w Odessie

2 maja minęła rocznica, o której nie wspomniano w polskich mediach głównego nurtu – piąta rocznica zbrodni w Odessie. Jak napisał red. Krzysztof Podgórski na Facebooku: „Zbrodnia w Odessie –…

Readmore..

Czerwcowy numer KSI (6/19) wydany

Czerwcowy numer KSI (6/19) wydany

W czerwcowej gazecie m.in.: Uroczyste Obchody XVI. Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-KoźluJak udało się nam ustalić: Wojewoda opolski Adrian Czubak objął patronatem honorowym XVI Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w…

Readmore..

Zasmyccy „Jastrzębiacy”

Zasmyccy „Jastrzębiacy”

Uważnie oglądający film „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego na pewno pamiętają scenę, w której jedni Polacy przekazują informacje o zbliżającym się frontalnym ataku OUN-UPA i ostrzegają, drudzy zaś lekceważą ten sygnał nie…

Readmore..

Obchody Dnia Ponarskiego w Warszawie -2019r.

Obchody Dnia Ponarskiego w Warszawie -2019r.

We wtorek 28 maja 2019r., przy Krzyżu Ponarskim na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w podwileńskich Ponarach. W obchodach wzięli udział…

Readmore..

LUDWIK GRONOWSKI  FOTOGRAF WOŁYŃSKI

LUDWIK GRONOWSKI FOTOGRAF WOŁYŃSKI

„Zdjęcia Ludwika Gronowskiego - nieskazitelnie zaobserwowane i wykonane - tworzą niemalże bajeczną atmosferę okresu międzywojennego (fotografie na dole) . Przedstawiają między innymi fragmenty pejzaży o różnych porach roku i ludzi,…

Readmore..

Znicz na Cmentarz Obrońców Lwowa i Groby na Kresach

 W niedzielę 14.10.2018r. Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów  im Ks. Bronisława Mireckiego oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu było organizatorem pielgrzymki ze zniczami do Lwowa i innych miejscowości na Kresach.  Dzięki przemyskim darczyńcom zniczy, wpłatom na znicze od osób i organizacji z Polski i zagranicy, mogliśmy przekazać znicze Polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Członkowie ww.  Towarzystwa i młodzież polska zapalą znicze 1 listopada  na grobach Obrońców Lwowa, poległych na Kresach i pochowanych na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
 Tą  wyjątkową  pielgrzymką  uczciliśmy 100. Rocznicę  Odzyskania Niepodległości  Polski, a także  pamięci  śp. Księdza Arcybiskupa  Ignacego Tokarczuka w roku 100. rocznicy Jego urodzin. Pielgrzymkę we Lwowie rozpoczęliśmy uczestnictwem w Mszy św.  w kościele pw. Św. Marii Magdaleny,  z udziałem Pocztów Sztandarowych  Technikum nr.8  im. Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka i Technikum nr.6  im. Ks. Franciszka Winnickiego.    

To w tym polskim kościele, dzisiaj użytkowanym głównie przez Ukraińców jako Sala Muzyki Organowej, w 1944 roku  pracował ks. Ignacy Tokarczuk.      Mszę św. w intencji śp. Abpa I. Tokarczuka i naszej pielgrzymki odprawił  ks. prałat Stanisław Czenczek – kapelan naszego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.
 Po Mszy św. pojechaliśmy na Cmentarz Obrońców Lwowa gdzie przekazaliśmy znicze opiekunom cmentarza i po modlitwie złożyliśmy zapalone znicze na grobie głównym – pięciu nieznanych Orląt,  Kwaterze Zadwórzańskiej,  grobie ks. Abpa Józefa Teodorowicza – Metropolity Ormiańskiego, Posła na Sejm  zm. w 1938r,  ks. Gerarda Szmyda - proboszcza kościoła  św. Marii Magdaleny we Lwowie, zm.w1938r., oraz  na grobie Architekta Rudolfa Indrucha – projektanta cmentarza.-  Po zakończeniu pobytu na cmentarzu, idąc w kierunku Rynku Głównego i Lwowskiej Katedry napotkaliśmy maszerujące grupy  rekonstruktorów UPA, którzy wznosili hasła „Chwała Ukrainie, Cherojom Chwała”.  W tym dniu, rocznicy powstania UPA, Ukraińcy uroczyście świętowali „Dzień Obrońcy Ojczyzny”  obchodzony już od kilku lat.    Postanowiliśmy nie przeszkadzać świętującym w zatłoczonym centrum i pojechaliśmy do Komarna gdzie na miejscowym cmentarzu modliliśmy się i złożyliśmy znicze na Pomniku Legionistów z 1914 i 1915 roku.    Tu w Komarnie,  nie odwiedzanym przez Polaków, uczestnicy naszej pielgrzymki mieli możliwość zobaczyć piękny zabytkowy polski kościół  z połowy XVII wieku, fundacji rodziny Lanckorońskich, który został zwrócony Polakom pod koniec władzy radzieckiej na Ukrainie.  Po niedługim okresie użytkowania  Grekokatolicy Niezależnej Ukrainy odebrali Polakom kościół i dlatego Polacy modlą się w Kaplicy grobowej na miejscowym cmentarzu. .  Tu w Komarnie na schodach zamkniętego i nieużytkowanego kościoła  /grekokatolicy mają 2 cerkwie/  modliliśmy się o zwrot Polakom kościoła /polskiej własności/,  pozostawiając  biały i czerwony znicz.  

  Naszą pielgrzymkę na groby zakończyliśmy w Rumnie  na polskim cmentarzu, gdzie o zmroku modliliśmy się przy pomniku na grobie zamordowanych Polaków i złożyliśmy zapalone znicze pamięci.
 Tu w Rumnie w nocy z 2 na 3 czerwca 1944 roku  ukraińscy nacjonaliści z UON-UPA, zamordowali 41 Polaków w tym 6 osób z najbliższej rodziny przemyskiego Salezjanina Księdza Tadeusza Patera.
W drodze powrotnej do Przemyśla przekazaliśmy znicze Siostrze Danucie w  Gródku Jagiellońskim na polskie groby, a także  do Starego Sambora oraz Hałuszczyniec na grób Ks. Bronisława Mireckiego, Patrona naszego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.
 Serdecznie dziękuję  młodzieży, nauczycielom- Pani Bernadecie Suchorzepce i Pani Agnieszce Dyrdzie  oraz członkom i sympatykom Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu  za udział w tej wyjątkowej
„Pielgrzymce Pamięci”     Dziękuję również Pani Iwonie Piętak z Polskiego Radia Rzeszów za uczestnictwo i obsługę medialną pielgrzymki.     Stanisław Szarzyński

  Prezes SPPTiK oraz KiK w Przemyślu organizator pielgrzymki.