foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

ZBRODNICZE BOMBARDOWANIE WIELUNIA

II WOJNA ŚWIATOWA BYŁA WYMIERZONA W CYWILÓW

Według wielu historyków to właśnie Wieluń, nie Westerplatte jako pierwszy padł ofiarą niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej. Bombardowanie Wielunia to symbol wojny totalnej, wymierzonej nie tylko we wrogie wojska, ale i bezpośrednio w cywilów. W zupełnie bezbronnym mieście bomby spadły m.in. na szpital, kościół i synagogę.

Czytaj więcej: ZBRODNICZE BOMBARDOWANIE WIELUNIA  II WOJNA ŚWIATOWA BYŁA WYMIERZONA W CYWILÓW

NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT Z BANDYTAMI W TLE

„Krytykę Polityczną” zalewają potoki pieniędzy państwowych, Hanna Gronkiewicz- Waltz sprowadzająca do Polski hitlerowców uśmiecha się przed kamerami durnowato – nowa polska „Emilia Plater”, tylko z głową w publicznym wychodku, przekazującą ok. 500 tysięcy złotych Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego – wydawcę „Krytyki Politycznej” przez minione trzy lata. Dodatkowo za 12 zł/m2 dotuje bandycki lokal „Nowy Wspaniały Świat” w centrum Warszawy. Hojny z naszej kieszeni podatników Bogdan Zdrojewski minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał w zeszłej kadencji tym zbirom 1.272. 361 PLN. Resort pracy w 2007 przekazał 52.700 PLN, aby się „poprawić” w dwa lata później na 500.000 PLN. Również miejscowe kluby „Krytyki Politycznej” woj. śląskiego, oraz Gdańska, Poznania i Łodzi finansują „Krytykę”. Państwowy Instytut Sztuki Filmowej corocznie przekazuje po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czytaj więcej: NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT Z BANDYTAMI W TLE

            WIELCY ZAPOMNIANI LWOWIANIE – LEOPOLD STAFF

                                   POETA TRZECH EPOK

 Aleksander Szumański dla KSI

 Leopold Staff (ur. 14 listopada 1878 roku we Lwowie, zm. 31 maja 1957 roku w Skarżysku-Kamiennej) – polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku, kojarzony głównie jako przedstawiciel współczesnego klasycyzmu; prekursor poezji codzienności, związany także z franciszkanizmem i parnasizmem. Zaliczany do czołowych poetów młodopolskich, w okresie międzywojennym stał się duchowym przywódcą skamandrytów. Już za życia nazywany "pomnikiem polskiej poezji", postrzegany jako wzór klasyka i artysty-mędrca.

Czytaj więcej: WIELCY - ZAPOMNIANI LWOWIANIE - LEOPOLD STAFF

POWSTANIE  WARSZAWSKIE - GENEZA POWSTANIA

 

1 sierpnia 2018 roku obchodzić będziemy 74 rocznicę bohaterskiego Powstania Warszawskiego.

Pomimo, że święcimy obecnie tę rocznicę , to w dalszym ciągu współczesna opinia społeczna nie jest wystarczająco poinformowana o historii jego wybuchu.

Większość ukazujących się w mediach artykułów, również wydane książki oskarżają najwyższą kadrę dowódców Armii Krajowej o wręcz zbrodnicze działanie, nieodpowiedzialne doprowadzenie do jednej z największych w naszej historii wojskowej klęski, połączonej z olbrzymimi stratami w ludności cywilnej i zniszczeniem stolicy z jej wspaniałym dorobkiem kulturowym. Są to też opinie głoszone przez niektórych zawodowych historyków.

Wydaje  się, że ludzie, którzy nie przeżyli okupacji w Warszawie, nie są w stanie zrozumieć atmosfery, jaka poprzedziła Powstanie Warszawskie.

Czytaj więcej: POWSTANIE WARSZAWSKIE

SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA 1982 – 1992 IGOR JANKE "TWIERDZA SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA - PODZIEMNA ARMIA" WARSZAWA 2014.

KAPITALNA POZYCJA, FANTASTYCZNE OPISANIE FUNKCJONOWANIA TEJ ORGANIZACJI.

 Solidarność Walczącą utworzyło w początkach czerwca 1982 r. grono działaczy Regionalnego Komitetu Strajkowego (RKS) NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, skupionych wokół szefa pionu propagandy RKS Kornela Morawieckiego. Podstawową przyczyną nieporozumień i ostatecznego rozłamu w RKS było narastające od kilku miesięcy rozczarowanie części działaczy polityką prowadzoną przez kierownictwo RKS, skupione wokół Władysława Frasyniuka. Do podstawowych kwestii spornych należały: zmiana stanowiska przywódcy RKS w kwestii powołania scentralizowanego kierownictwa podziemia (Ogólnopolski Komitet Oporu), jego sprzeciw wobec organizacji manifestacji ulicznych oraz przywiązanie do koncepcji regularnego wywoływania krótkotrwałych strajków, destrukcyjnie wpływających na zakładowe struktury związkowe.

Czytaj więcej: SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA