Jesteś tutaj: Start
WARSZAWSKIE GETTO
Jak polscy Żydzi
Dumnie walczyli
Niezna świata historia
Mordercy Niemcy nie uwierzyli
Że polscy Żydzi Victoria Gloria
I córka z matką
Tak jak brat z bratem
Broń mieli rzadką
Pięść gołą z batem
Na czołgi z batem
z Arką Przymierza
Szła córka z bratem
Dawida Wieża
Nasze armaty
Potęgą życia
Za synów ojców
Potęga bycia
Warszawa płonie
Za nasze życie
Ściskamy dłonie
Za niezdobycie
Aleksander Szumański z getta przemyskiego dla pamięci BOHATERÓW WARSZAWSKIEGO GETTA
„INKA” W PATRIOTYCZNYM KRAKOWSKIM PARKU IM. DRA HENRYKA JORDANA
Staraniem Kazimierza Cholewy, patriotycznego prezesa krakowskiego Parku im. dra Henryka Jordana dzisiaj – w niedzielę 16 września 2012 roku zostało odsłonięte kolejne popiersie, „Inki”,17-letniej Danuty Siedzikówny.
„Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” to były ostatnie pożegnalne słowa siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny, ps. „Inka” zamordowanej przez komunistycznych oprawców w sierpniu 1946 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej 12.
Czytaj więcej: „INKA” W PATRIOTYCZNYM KRAKOWSKIM PARKU IM. DRA HENRYKA JORDANA
5 WILEŃSKA BRYGADA ARMII KRAJOWEJ („BRYGADA ŚMIERCI”)
POLSKI ODDZIAŁ PARTYZANCKI OKRĘGU WILNO ARMII KRAJOWEJ
DOWÓDCA MJR ZYGMUNT SZENDZIELARZ „ŁUPASZKA”
W okresie okupacji niemieckiej działała w wyjątkowo trudnych warunkach, mając przeciw sobie trzech wrogów – zarówno Niemców, ich litewskich sojuszników, jak i partyzantkę sowiecką. W lipcu 1944 r. brygada liczyła ok. 500 partyzantów.
Wiosną 1943 mjr. Zygmunt Szendzielarz znalazł się w bezpośredniej dyspozycji Komendy Okręgu Wileńskiego AK, która pod koniec sierpnia tegoż roku oddelegowała go na dowódcę do pierwszego oddziału partyzanckiego AK na Wileńszczyźnie. Oddziałem tym dowodził wcześniej ppor. Antoni Burzyński ps. „Kmicic".
Czytaj więcej: 5 WILEŃSKA BRYGADA ARMII KRAJOWEJ („BRYGADA ŚMIERCI”)
ZAGŁADA POLAKÓW I ŻYDÓW WE LWOWIE
POGOTOWIE RATUNKOWE ABRAHAMA GANCWAJCHA W GETCIE LWOWSKIM
Bezpośrednio po wkroczeniu Niemców do Lwowa po 22 czerwca 1941 roku błyskawicznie utworzona policja ukraińska z batalionem ukraińsko - niemieckim "Nachtigall", wraz z żołnierzami Wehrmachtu (to nieprawda, że tylko SS i Gestapo mordowało Polaków i Żydów) urządziła w lwowskim więzieniu Brygidki kilkuset Żydom i Polakom makabryczną krwawą łaźnię. To wydarzenie miało swoją prehistorię. Wkrótce po 22 czerwca 1941 roku, wśród lwowskich bolszewików wybuchła panika i wielu z nich w popłochu uciekło na wschód. Po kilku dniach opamiętali się i niektóre władze, zwłaszcza część wojska, milicja i NKWD powróciły. Można więc mówić o drugiej okupacji Lwowa. Okres pod koniec 1944 roku historycy uważają za początek drugiej okupacji Lwowa przez Sowietów, praktycznie zaś była to jednak trzecia okupacja sowiecka miasta Lwowa.
LEOPOLIS SEMPER FIDELIS
WE LWOWIE MUZY ŚPIEWAŁY ZAWSZE
KONCERT W SALI "LOŻY" 8 SIERPNIA 2017 ROKU
Aleksander Szumański dla "Barw Kresów" "Kresowego Serwisu Informacyjnego"
TERKST KONFERANSJERKI WOJCIECHA HABELI, ALEKSANDRA SZUMAŃSKIEGO I ALINY DE CRONCOS BORKOWSKIEJ - SZUMAŃSKIEJ
Szanowni Państwo, serdecznie witamy na rozpoczynającym się dzisiaj III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego. Szczególnie serdecznie witam moją żonę, której zawdzięczam wiele, urodziła się również we Lwowie, a współredakcją naszej konferansjerki wprowadzi Państwa w ten nigdy nie zapomniany świat naszego dzieciństwa i naszych bliskich.