Menu

LogowanieStatystyki

SO : Linux v
PHP : 5.6.30
MySQL : 5.5.54-38.6-log
Czas : 14:57
Pamięć podręczna : Wyłączono
GZIP : Wyłączono
Użytkowników : 3
Pozycje : 5
Zasoby : 6
Odsłon : 7360
Witaj w serwisie Plac Niepodległości
Plac Niepodległości PDF Drukuj Email

To idea, która miała być zrealizowana przez prezydenta Stefana Starzyńskiego, od 1935 r. obecna na publikowanych planach miasta. Usytuował go wzdłuż Alei Niepodległości pomiędzy Racławicką a Ursynowską aż po przedwojenną Iłżecką. Dziś jest tu okropny barak Gazowni warszawskiej i kilka ogródków działkowych im. Obrońców Pokoju. Zdewastowanych remontami SPEC. Działkowcy liczą się z wywłaszczeniem:

http://www.pzd.pl/strona.php?208

Wolą uciec ze ścisłego centrum metropolii, by oddawać się swojemu hobby w ciszy, na peryferiach miasta.
Naszej dzielnicy – Staremu Mokotowowi – należy się plac o tej nazwie. Mokotów zasłynął podczas Powstania Warszawskiego. Al. Niepodległości to jedynie arteria komunikacyjna. Brakuje tu miejsca, gdzie mokotowianie mogliby się zatrzymać.
Miejsce, które wyznaczył Starzyński, znajduje się w sercu Starego Mokotowa:

http://mapa.warszawa.um.gov.pl/

UWAGA!!! Zamieszczone w serwisie wizualizacje nie stanowią żadnego projektu, planu....etc.  Są to zwykłe fotomontaże mające stanowić tylko "nowoczesne uzupełnienie" do przedwojennej koncepcji placu.  


List otwarty

Niżej podpisani, zwracają się do władz Warszawy z wnioskiem, aby zrealizować przedwojenną ideę Placu Niepodległości.
Decyzją władz okupacyjnych i późniejszych Plac zniknął z powojennej mapy stolicy. Był usytuowany pomiędzy Al. Niepodległości a ulicami Odyńca i Racławicką na warszawskim Starym Mokotowie, w samym jego sercu.
Postulujemy przywrócenie placu pod tą samą nazwą, co przedwojenna, teraz, w XX rocznicę zmiany ustroju politycznego w naszym kraju. Plac Niepodległości ma być nie tylko miejscem o walorach symbolicznych i historycznych konotacjach, ale przede wszystkim miejscem, gdzie mokotowianie mogliby się spotkać. Takiego miejsca nam brakuje. Na Placu mogłyby odbywać się uroczystości i koncerty, zaś na co dzień pełniłby on funkcję rekreacyjną.
Plac byłby też zakątkiem dzielnicy o charakterze reprezentacyjnym, w przeciwieństwie do obecnego stanu tego miejsca. W tej chwili bowiem ogródki działkowe i obiekty służb miejskich, które są tam usytuowane, szpecą Al. Niepodległości – główną arterię komunikacyjną Mokotowa.
Patronem Placu Niepodległości wybieramy Melchiora Wańkowicza, któremu chcemy wystawić pomnik. Postać ta, związana z Warszawą, z Mokotowem, nie wymaga rekomendacji.

Podpisano:
(-) Przemysław Wiszniewski

za Forum serwisu Mokotów: http://www.mokotów.btx.pl/
(-) Andrzej Łukawski
(-) Anna Krawczyk
(-) Anna Polak
(-) Anna Korzeniowska-Bihun
(-) Ireneusz Waryszewski
(-) Łukasz Polak
(-) Jarosław Kolański

za Forum Rozwoju Warszawy:
(-) Arkadiusz Jerzak

za Tow. Przyjaciół Mokotowa:
(-) Grzegorz Gajewski

za Fundację „Warszawa1939.pl”:


(-) Ryszard Mączewski

Warszawa, 14 stycznia 2009 roku 


Odtworzenie w nowoczesnej formie przedwojennej koncepcji Placu Niepodległości na w-wskim Mokotowie możesz poprzeć na:  http://www.petycje.pl/
 

Sonda

Czy Mokotów powinien mieć swój plac do obchodów mniej bardziej uroczystych wydarzeń-rocznic?
 

Twój zegar

Ulti Clocks content

Ogląda nas

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość