MHK Kielce 15 stycznia 2012 - Kresy w Muzeum Historii Kielc

12. 01. 12
Odsłony: 2096

Muzeum Historii Kielc i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na prezentację

Borysławska ziemia obiecana połączoną z promocją albumu Świat Kresów

15 stycznia 2012, niedziela, godz. 12.00, Kielce, ul. Św. Leonarda 4

 

Zapraszamy na spotkanie pachnące naftą, straszliwą nędzą i wielkim bogactwem. W programie opowieści o rozwoju przemysłu naftowego i naftowym boomie w zagłębiu borysławskim w Galicji Wschodniej nazywanym na przełomie XIX i XX wieku galicyjskim piekłem i galicyjską Pensylwanią, o borysławskich koczynierach, rębaczach, łebakach, nafciarzach i milionerach, o emigracji do Palestyny, o jednym z największych i najdziwniejszych miast II Rzeczpospolitej. Multimedialna prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku.

Podczas spotkania można będzie nabyć album Świat Kresów Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej wydany przez Dom Spotkań z Historią zawierający reprodukcje blisko 800 oryginalnych obiektów z Kresów (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali) w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy a także archiwalne numery kwartalnika "Karta" z wkładkami zdjęciowymi Zagłębie Borysławskie i Na dalekiej Ukrainie (poświęcona polskiemu dziedzictwu na dalekim Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie).

Więcej informacji: www.muzeumhistoriikielc.pl, Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.