17. 01. 18
posted by: Bożena Ratter
Odsłony: 424

Na fotografii typowe zachowania Ukraińców w rocznicę urodzin Bandery.

1 stycznia 2017 roku ulicami Kijowa, Zaporoża, Lwowa przeszedł kolejny marsz ku czci Bandery. Około tysiąca uczestników, zapalone pochodnie, okrzyki „ Bandera, Szuchewycz bohaterami Ukrainy”, „Chwała narodowi, śmierć wrogom” , „Nasza religia - nacjonalizm, nasz prorok - Stepan Bandera „. Neobanderyzm w pełnym rozkwicie, na bazarach nawet kawa i mydło toaletowe marki banderowskiej. (Lwowska Fala). Kilka dni później wysadzony został pomnik w Hucie Pieniackiej.

12 stycznia obejrzałam program „Warto rozmawiać”. Jan Pospieszalski poruszył temat wysadzenia pomnika i ze smutkiem stwierdzam, iż jedynie wypowiedź ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego była logiczna, odważna (czyli zgodna z prawdą a nie poprawna politycznie) i dotyczyła relacji polsko ukraińskich. Relacje polsko ukraińskie na poziomie prywatnych kontaktów są tak samo pozytywne jak relacje między członkami różnych narodowości o ile wzajemnie się oni szanują.

Read More: Tylko prawda nas wzbogaci
17. 01. 12
posted by: Stanisław Szarzynski
Odsłony: 484

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów
oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu zaprasza członków i sympatyków na sobotę do  LWOWA, 21 stycznia  2017 r.


W Programie: zwiedzanie - Cmentarz  Obrońców  Lwowa,-Górka Powstańców Styczniowych – (154 rocznica Powstania Styczniowego),- Rynek Starego Miasta,
opera „STARSZNY DWÓR” Stanisława Moniuszki.

Read More: Lwów. Sobota we Lwowie
17. 01. 06
posted by: Andrzej Łukawski
Odsłony: 517

Sprawa Muzeum Kresów Wschodnich w Brzegu "zawisła" w próżni.  Więcej, w świetle informacji zawartych na portalu "brzeg24.pl" nie wiadomo czy w ogóle dojdzie do realizacji przedsięwzięcia dlatego postanowiliśmy zasięgnąć informacje z Lublina, miasta wskazanego przez Ministerstwio Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako siedzibę przyszłego muzeum. Po kilu telefonach wykonanych do lubelskich urzędów dopiero Wydział Kultury władz Lublina potwierdza posiadanie listu intencyjnego ministerstwa jednak sprawa ma się "urzeczywistnić" (z możliwością do jej upublicznienia) dopiero za kilka  tygodni.

 Ustaliłem z dyrektorem Karapudą, że Kresowy Serwis Informacyjny będzie z uwagą śledził postęp prac przygotowawczych nad projektem, o ile w ogóle dojdzie do jego urzeczywistnienia.

Read More: Czy będzie Muzeum Kresów Wschodnich w Brzegu..?
17. 01. 09
posted by: Kresowy Serwis Informacyjny
Odsłony: 490

Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprosiło już w ubiegłym roku: studentów i doktorantów do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej «Wołyń — dzieje krainy», która odbędzie się w dniach 13 — 14 stycznia 2017 r. (. godz. 11:00-16:00 ) w Instytucie Historii UJ. Jak zauważają organizatorzy, „współcześnie słowo «Wołyń» często kojarzone jest z ludobójstwem, którego dokonali ukraińscy nacjonaliści na Polakach w latach II wojny światowej.

Read More: Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wołyń - dzieje krainy”
17. 01. 06
posted by: Aleksander Szumański
Odsłony: 512

28 grudnia 2016 roku w sali teatralnej Wojskowego Ośrodka Kultury Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie przy u. Zyblikiewicza 1 odbył się koncert poświęcony tradycjom wigilijnym i Świętu Narodzenia Pańskiego „’Betlejemska i Kresowa Śliczna Gwiazda Miasta Lwowa”.
Matka Boża Królowa Polski i jej Syn Boży Jezus Chrystus stali się jak corocznie bohaterami Święta Bożego Narodzenia, a w przeddzień polskiej Wigilii my Polacy w tradycji dzieląc się opłatkiem pamiętamy o stajence w której narodził się Zbawiciel za przyczyną Niepokalanej Matki Przenajświętszej, Królowej Polski.

Read More: KONCERT „BETLEJEMSKA I KRESOWA, ŚLICZNA GWIAZDA MIASTA LWOWA”