13. 03. 21
posted by: Primo Progres
Odsłony: 1781

http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/podpisy-pod-antypolska-petycja

Podpisy pod antypolską petycją /Fot. wilnoteka.lt/. Lista z podpisami ponad 17 tysięcy mieszkańców Litwy pod petycją ws. obrony języka państwowego i litewskiej integralności terytorialnej została przekazana prezydent Litwy Dalii Grybauskaitė, premierowi Algirdasowi Butkevičiusowi i przewodniczącemu litewskiego sejmu Vydasowi Gedvilasowi.

Read More: Z Wilna: Tysiące podpisów pod antypolskim apelem.Polskie nazwiska obrażałyby język państwowy.
13. 02. 05
posted by: Wilnoteka
Odsłony: 2008
We wtorek 12 lutego 2013 r. o 19.30 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (plac Zdrojowy 2) odbędzie się wernisaż wystawy "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego". Na wystawę zaprasza organizator: Fundacja Inkubator Aktiveco.
Read More: "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego"
12. 10. 12
posted by: KSI
Odsłony: 1793

Znalezione na: http://www.warszawa.pl/

12. 12. 24
posted by: Bogusław Szarwiło
Odsłony: 1851

Rodzina Marii Myland wsiadła do pociągu w nieznane rankiem 5 czerwca 1945 w Trembowli. Cztery dni później byli wieczorem na miejscu. Koczowali na łące. Kilkuletni kuzyn pani Marii uciekł na szosę. Krzyczał, że chce do domu. Uspokoił się, gdy radziecki żołnierz dał mu parasol. Zamieszkali w małym drewnianym domku, dziś ulica Wrocławska w Jelczu-Laskowicach. Zachowało się zdjęcie - Marysia z rodzicami przed domem. Długo nie rozpakowywali walizek, bo przecież mieli wrócić do domu.

Read More: Na Wigilię chcieli do domu
12. 01. 25
posted by: Zebrał: Józef Adamski
Odsłony: 2272

Relację o zbrodni NKWD na ludności polskiej z 5 kwietnia 1945 roku we wsi Juszkiewicze k/Baranowicz przedstawił nam świadek ówczesnej tragedii pan Stanisław Hutorowicz, zamieszkały obecnie w Gorzowie Wielkopolskim. Opis zbrodni został włączony do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, Oddział w Gorzowie Wlkp. pod sygnaturą S73/01/Zk „w sprawie zbrodni dokonanych na terenie województwa nowogródzkiego: żołnierzach Armii Krajowej i osobach cywilnych współpracujących z AK, polegających na zabójstwach, znęcaniu się fizycznym i moralnym, bezprawnym pozbawianiu wolności połączonym ze szczególnym udręczeniem i oddaniem we władztwo obcego państwa (deportacjach)".

Read More: O TRAGEDII W JUSZKIEWICZACH