"Wjeżdżając z okolicznego stepa w Olejowszczyznę, wnet poznawał podróżny, iż wjeżdża w okolicę, w któréj ręka rozumu gospodarna i dobroczynna od wielu lat działa. Lepsze tu chaty, inne przy chatach sady, lud zamożniejszy, role staranniéj uprawne, a dworskie gospodarstwo wszędzie takie, jak w cywilizowanym świecie bywa. Słynna owczarnia, zawód poprawnych koni gospodarskich, wspaniała krowiarnia w Białogłowach, wszędzie budynki gospodarskie we wzorowym stanie świadczyły o niezmordowanéj pracy i niepospolitym rozumie administracyjnym." - Wojciech Dzieduszycki, 1889

 

Pracownicy i służba hrabiów Wodzickich

(Uaktualnione 4 lipca 2010)

Dzięki trójce naszych Dobrodziejów, wspierających projekt "Olejów na Podolu", mamy trochę materiałów archiwalnych - kopie niektórych stron ksiąg kościelnych. Część z tego, w formie nazwisk w kategorii "Szukamy przodków", opublikowaliśmy w poprzednich latach. W tym roku jednak otrzymaliśmy szczególnie cenny prezent - lata 1850-1857 i 1859-1865 w przepięknej czytelności. Mogliśmy się więc pokusić o zestawienia zgonów i niniejsze listy pracowników i służby hrabiów Wodzickich, oraz (publikowane osobno) listy pracowników i służby hrabiów Starzeńskich i spisy rzemieślników z wiosek parafii olejowskiej. Zadziałało to także "wstecz" na resztę naszych materiałów. Dzięki porównywaniu udało się także odcyfrować część - słabo czytelnych - łacińskich nazw zawodów z lat 1867-1896. Niestety, nie wszystkie - ale i tak bardzo dużo, o czym się przekonacie przeglądając w/w artykuły.

Daty przy tych wszystkich ludziach, ich nazwiska, zawód czy pełnione funkcje pochodzą ze starych ksiąg kościelnych parafii rzymsko-katolickiej w Olejowie. Brali wtedy ślub, byli świadkami innego ślubu, chrzcili własne dziecko, byli rodzicami chrzestnymi innych dzieci, lub umierali - to powody, dla których znaleźli się w naszych źródłach. Nie są to na pewno wszyscy pracownicy i słudzy Starzeńskich, ani pełne daty ich służby w majątku. Jedyne ci, których zapisały pióra olejowskich księży przy rzymsko-katolickich chrztach, ślubach i zgonach.

Majątek olejowski obejmował sam Olejów, Bzowicę, Białokiernicę, Hukałowce, Harbuzów, Beremowce, Łopuszany, Moniłówkę i folwarki w Halczynej Dolinie i Tworymirce. Wszędzie tam hrabiowie Starzeńscy, a po nich Wodziccy, mieli ziemię, lasy - i różne obiekty, jak stadnina koni, owczarnie, ptaszarnie, pasieki i tym podobne, w których zatrudnienie znalazło wielu mieszkańców tych miejscowości. Do dworu należał także młyn olejowski i pracowała dla niego prawdopodobnie większość olejowskich rzemieślników. W naszym wykazie umieszczamy jednak tylko tych, o których wyraźnie zapisano, że pracują dla dworu - lub wskazywał na to ich adres (numer domu - jeśli był podany). Kompletny spis wszystkich znalezionych w źródłach rzemieślników z Olejowa i innych miejscowości zamieścimy na naszej stronie w osobnych artykułach. W przypadku służby dworskiej informacje "Z Olejowa", "Z Białokiernicy" itp. oznaczają tylko ich miejsce zamieszkania, odnotowane w naszych źródłach. Gdzie konkretnie pracowali - jeśli nie było to napisane wprost - o tym już nie wiemy. Z Białokiernicy do olejowskiego dworu nie było zbyt daleko, więc teoretycznie jest możliwe, że ludzie stamtąd mogli codziennie dochodzić do pracy. Ale w przypadku dalej położonych miejscowości (np. Harbuzowa) trudno to ocenić.

Pracownicy i służba hrabiów Wodzickich -Dodane przez Remek dnia Sierpień 03 2009

Więcej szczegółów ; http://www.olejow.pl/print.php?type=A&item_id=388

Do naszych Czytelników.

Niestety, to, co pewnie Was najbardziej interesuje - XX wiek, a zwłaszcza czasy przedwojenne (gdy dla dworu mogli pracować niektórzy z Waszych przodków - z pokolenia dziadków, pradziadków), to wciąż "biała plama". Tylko pięć nazwisk...

A przecież przed wojną we dworze pracowały pokojówki, woźnica, ogrodnik, fornale zajmujący się końmi. Także trzy dochodzące z wioski dziewczęta, zajmujące się bydłem w oborze. Pewnie tej służby i pracowników było więcej, ale o tych tylko wiemy na pewno - lecz bez nazwisk. I nie mamy skąd tych nazwisk brać. XX-wieczne księgi kościelne są niedostępne, a sami nie mamy już kogo o to zapytać. To jest - dosłownie - wszystko, czym na dzień dzisiejszy dysponujemy. Nasza "wirtualna szuflada" została dokładnie przetrząśnięta i nic stamtąd nie dojdzie. Jeżeli w dalszych poszukiwaniach - głównie w internecie - "wypłynie" nam kiedyś jakieś nowe nazwisko w źródłach, np. w czyiś wspomnieniach, czy książkach hrabiów, to na pewno je tu dopiszemy. Ale za wiele sobie po tym nie można obiecywać. Bez pomocy starszych ludzi ani rusz. Jeśli ktoś ma możliwość o to zapytać - dopóki jeszcze w Waszych rodzinach żyją świadkowie - bardzo prosimy o pomoc. Pytajcie starszych krewnych, zapisujcie te nazwiska pracowników dworu, jeśli ktoś je pamięta. Tak samo jeśli od dawna wiecie z opowiadań rodzinnych, że ktoś z Waszych przodków pracował u hrabiego - dajcie nam znać, a dopiszemy ich do tej listy.

Pozdrawiamy

Administratorzy strony "Olejów na Podolu"


enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2692476

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online