Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego w ramach festiwalu "Otwarte Ogrody Sadyba 2015" Łyk Naftusi.

Morszyńską, Niemirowską i Truskawiecką do kresowych uzdrowisk 13 czerwca 2015, sobota, godz. 12.00, Warszawa, ul. Goraszewska 7

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

Wśród ulic Sadyby, które swe nazwy wzięły od popularnych uzdrowisk są trzy o mało czytelnej dla współczesnych warszawiaków etymologii – Morszyńska, Niemirowska, Truskawiecka. Odkąd poza granicami Rzeczypospolitej znalazły się tysiące kresowych miast, miasteczek i wsi z powszechnej świadomości Polaków zniknęły ich nazwy, burzliwe dzieje, fascynujące postacie z nimi związane. 
Przywracaniem pamięci o nich zajmuje się od lat Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Podczas spotkania w siedzibie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów opowie o trzech kresowych zdrojowiskach - Morszynie, Niemirowie i Truskawcu nazywanym nie bez powodu letnim salonem towarzyskim II Rzeczypospolitej. W programie m. in. opowieść o zdrojowych odkryciach Stefana Batorego i Jana Sobieskiego; niemirowskiej borowinie, morszyńskim Karlsbadzie i truskawieckiej Naftusi, zdrojowym savoir vivre i pułkowej orkiestrze; szulerach i koryntiankach, swawolach kuracjuszy i generałów; Jaroszach i Żydach w Truskawcu. Multimedialna prezentacja ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki ze zbiorów autora.

Uwaga: Podczas spotkania można będzie nabyć liczący 260 stron album "ŚWIAT KRESÓW" Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej, zawierający reprodukcje blisko 800 oryginalnych obiektów ze zbiorów autora, w tym także z kresowych uzdrowisk. Cena 80 zł

www.miasto-ogrod.sadyba.waw.pl www.nimoz.pl www.dsh.waw.pl www.facebook.com/pages/Świat-Kresów/146138228780236

Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, 00-324 Warszawa, ul. Karowa 20, tel. 22 255 05 50, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2714782

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online