To już kolejne Kaziuki w organizację których włączają się "Wilniuki" z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Kaziuk (Kaziuki, lit. Kaziuko mugė) to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4 marca).

W dzień Kaziuka odbywały się barwne pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.  

Program praskiego Kaziuka:

Sobota 8 kwietnia

 9:00-19:00 Jarmark Kaziukowy, a w nim: rękodzieło m.in. palmy wileńskie, pisanki, wyroby świąteczne, produkty regionalne, miód, sery, tradycyjne chleby i wyroby wędliniarskie, gastronomia.

 11:00-18:00 Gry i zabawy, warsztaty plastyczne dla dzieci (wykonywanie kartek i ozdób świątecznych, zdobienie jaj). Oratorium im. św. Jana Bosko

 11.00-17:30 Obozowisko Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, a w nim turniej łuczniczy, pokazy walk wojsk pieszych, możliwość przymierzenia uzbrojenia, strojów z epoki nauka tańców dworskich i inne atrakcje.

 12:00-17:00 Bezpłatne badania profilaktyczne ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi itp., ZOZ Praga Północ.

 12.00 Uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich Wilnian oraz Oratorium im. Św. Jana Bosko z udziałem księcia Kazimierza i jego dworu. Bazylika NSJ

 12:45 ­Powitanie królewicza Kazimierza w Warszawie przez Burmistrza Pragi Północ, salwa armatnia na cześć królewicza. Przemówienie św. Kazimierza do zgromadzonych. Paradny przemarsz orszaku ulicami Pragi. Każdy może dołączyć do orszaku, wystarczy XV wieczna stylizacja. Uwaga! Konkurs na najciekawszy strój z epoki.

 13.30 Koncert Kaziukowy, a w nim: występ zespołu „Sto uśmiechów” z Wilna. Pokazy i nauka tańca dworskiego, gier i zabaw plebejskich, zaproszenie na Bal Dworski. Prowadzenie Anna Adamowicz, słynna Ciotka Franukowa.

 17.00 Ogłoszenie wyników Konkursów na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną oraz na najciekawszy strój średniowieczny. Wręczenie nagród.

 18:45 Koncert Wielkopostny pt. „Stabat Mater Dolorosa”:  Michał Szostak - organy, Agnieszka Kledzik - sopran. W programie improwizacje organowe: ­Bach, Durante, Pergolesi. WSTĘP WOLNY. Bazylika NSJ

 20:00 Spektakl pt. „Przyjdź, dotknij tej rany”, sztuka na motywach „Golgoty Jasnogórskiej” Ernesta Brylla w reżyserii Jarosława Witaszczyka. Teatr Oratorium

 

Niedziela Palmowa 9 kwietnia

 9:00-18:00 Jarmark Kaziukowy

 11:30 Msza św. oraz procesja z Palmami. Bazylika NSJ

 16:00 i 19:00 Spektakl pt. „Mój syn, Maksymilian”, sztuka Kazimierza Brauna w reżyserii Marcina Kwaśnego (występują Ewa Ziętek/Halina Łabonarska, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier). Teatr Oratorium

 Biuro Organizacyjne: Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice NSJ w Warszawie, ul. Kawęczyńska 53, tel. 22 618 12 94, email -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., witryna: www.oratorium.waw.pl

 Bilety na spektakle Teatru Oratorium do nabycia na Kiermaszu lub przed spektaklami w Kasie Teatru. Informacje www.oratorium.pl/teatr lub www.facebook.com/TeatrOratorium.

Rezerwacje: tel.  504 307 407, email - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 ZAPRASZAMY


enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2644859

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online