28 grudnia 2016 roku w sali teatralnej Wojskowego Ośrodka Kultury Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie przy u. Zyblikiewicza 1 odbył się koncert poświęcony tradycjom wigilijnym i Świętu Narodzenia Pańskiego „’Betlejemska i Kresowa Śliczna Gwiazda Miasta Lwowa”.
Matka Boża Królowa Polski i jej Syn Boży Jezus Chrystus stali się jak corocznie bohaterami Święta Bożego Narodzenia, a w przeddzień polskiej Wigilii my Polacy w tradycji dzieląc się opłatkiem pamiętamy o stajence w której narodził się Zbawiciel za przyczyną Niepokalanej Matki Przenajświętszej, Królowej Polski.

Autor scenariusza Karol Wróblewski  oparł go na fragmentach „Poematu Boga - Człowieka Marii Valtorty.
Artyści wykonawcy, zaprezentowali wysoki profesjonalny kunszt artystyczny w prezentacji kolęd o zabarwieniu miasta Semper Fidelis. Artyści zaśpiewali 19 kolęd, czy to solo, czy też w trójosobowym chórze, a narrację przed każdym kolędowaniem  prowadził Wojciech Habela, zawsze wspominając o naszej Królowej.
Lwowianie w ciągu  wieków oddawali cześć Maryi w kościołach, przekazując jej szczególnej opiece lwowskie świątynie. Kult Maryjny nie ograniczał sie jednak do świątyń. Mieszkańcy chętnie umieszczali wizerunki i figury Madonny na fasadach kamienic, w swoich mieszkaniach, na nagrobkach, a także na placach miejskich. Szczególnie piękna jest Madonna na placu Mariackim we Lwowie. Przed tą figura Maryi lwowianie pojedynczo i gromadnie odmawiają modlitwy i wnoszą swoje prośby.
Tu właśnie na placu Mariackim we Lwowie Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski udekorował miasto Semper Fidelis  orderem Virtuti Militari w hołdzie obrońcom Lwowa w pamiętnym 1920 roku.
Jednak po wkroczenie Sowietów statua maki Bożej została usunięta.
Dużo później na cokole pojawiła się jej wierna kopia.
WIERNE MADONNY LWOWA  - MATKA BOŻA OSTROBRAMSKA Z ŁYCZAKOWA, najmłodszego lwowskiego kościoła Garnizonowego 14.Pułku Ułanów Jazłowieckich posadowionego w 1934 roku jako wotum dziękczynne za zachowanie Kresów przy Macierzy.

- MATKA BOŻA ŚNIEŻNA z kościoła w pobliży Wysokiego Zamku, jednego z najstarszych lwowskich kościołów, który do czasu wzniesienia katedry pełnił funkcję fary.

- MATKA BOŻA ŁASKAWA - ŚLICZNA GWIAZDA MIASTA LWOWA łaskami słynący obraz Matki Bożej z 1598 roku przedstawiający Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa. Obraz namalowany przez lwowskiego mieszczanina Józefa Wolfowicza dla ławnika lwowskiego Wojciecha Wolfowicza po stracie jego córki Katarzyny i umieszczony na zewnątrz kościoła w pobliżu jej grobu. Z czasem, wraz ze wzrostem kultu maryjnego wybudowano kapliczkę. W 1648 roku po nieudanym zdobyciu miasta przez Bohdana Chmielnickiego, mieszkańcy Lwowa ofiarowali Matce Bożej dziękczynna wotum.
Król Jan Kazimierz w kaplicy przed tym obrazem dziękował Matce Bożej za zwycięstwo pod Beresteczkiem, natomiast 1 kwietnia 1656 roku sam przeniósł obraz do katedry lwowskiej, umieścił w głównym ołtarzu i w obecności nuncjuszaa papieskiego Pietro Vidoniego i całego swojego dworu, z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem złożył śluby królewskie oddając Jej swoje państwo i ogłaszając ją Królową Korony Polskiej.
Przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej nuncjusz papieski odprawił mszę świętą, a bezpośrednio przed „Agnus Dei” Jan Kazimierz zszedł z tronu, złoży koronę i berło. Po przyjęciu Komunii świętej klęknął na najwyższym stopniu ołtarza i złożył ślubowanie. W ogromnej ciszy lwowskiej katedry padły słowa modlitwy:
„Wielka Boga-Człowieka Rodzicielko i Panno Najświętsza! Ja, Jan Kazimierz, z łaski Syna Twego, Króla królów i Pana mego, i z Twego miłosierdzia król, padłszy do stóp Twoich najświętszych, Ciebie za Patronkę moją i za Królowę państw moich dzisiaj obieram. I siebie, i moje królestwo polskie, księstwo litewskie, ruskie, pruskie, mazowieckie, żmudzkie, inflanckie i czernichowskie, wojska obydwu narodów i ludy wszystkie Twej osobliwszej opiece i obronie polecam i o Twoją pomoc i miłosierdzie w tym nieszczęśliwym i przykrym królestwa mego stanie przeciw nieprzyjaciołom świętego rzymskiego Kościoła pokornie błagam. A że największymi dobrodziejstwy Twemi pobudzony pałam wraz z moim narodem nową i najszczerszą chęcią służenia Tobie, więc przyrzekam też i na przyszłość w moim i ludów moich imieniu Tobie, Najświętsza Panno, i Synowi Twojemu, Panu naszemu, Jezusowi Chrystusowi, że cześć Waszą i chwałę przenajświętszą zawsze po wszystkich krajach mego królestwa z wszelką usilnością pomnażać i utrzymywać będę. Obiecuję prócz tego i ślubuję: iż gdy za świętem Twym pośrednictwem i wielkiego Syna Twego miłosierdziem, nad nieprzyjaciółmi, a osobliwie Szwedami, Twoją i Syna Twego cześć i chwałę wszędzie po nieprzyjacielsku prześladującymi i zupełnie zniszczyć usiłującymi, zwycięstwo odniosę, u Stolicy Apostolskiej starać się będę, aby ten dzień na podziękowanie za tę łaskę Tobie i Synowi Twojemu corocznie jako uroczysty i święty na wieki obchodzono i polecę czuwać nad tym biskupom królestwa mego, aby to, co przyrzekam, od ludów moich dopełnione było. A ponieważ z wielkim bólem serca mego poznaję, że za łzy i krzywdy włościan w królestwie moim Syn Twój, sprawiedliwy Sędzia świata, od siedmiu już lat dopuszcza na nas kary powietrza, wojny i innych nieszczęść, przeto obiecuję i przyrzekam oprócz tego, iż ze wszystkiemi  memi stanami po przywróceniu pokoju użyję troskliwie wszelkich środków dla odwrócenia tych nieszczęść i postaram się, aby lud królestwa mego od niesprawiedliwych ciężarów i ucisków był uwolniony. Uczyń to, Najmiłosierniejsza Pani i Królowo, abyś tak samo, jakeś najszczerszą chęć we mnie, w moich urzędnikach i stanach do wyznania tego ślubu wzbudziła, także nam łaskę u Syna Twego dla wypełnienia tego ślubu uprosiła. Amen”.

Autorem Ślubów Lwowskich, które złożył król Jan Kazimierz Waza w katedrze Najświętszej Panny Maryi we Lwowie był św. Andrzej Bobola.

Matka Boża Łaskawa nazywana Śliczną Gwiazdą Miasta Lwowa jest główną patronką Archidiecezji Lwowskiej. Jej święto obchodzone jest 1 kwietnia na pamiątkę ślubów króla Jana Kazimierza. Bardzo popularny hymn ku Jej czci był śpiewany przez lwowian podczas różnych uroczystości kościelnych i patriotycznych.
Zaczynał sie od słów:

„Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa
Matko nasza i Królowa, Maryja,
Matko nasza i Królowa, Maryja,
Nieba i ziemi Królowa, Maryja,
Bądź nam Matką tu i w niebie, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa”.

Pierwszym polskim prezydentem po 1989 roku, który w katedrze lwowskiej odnowił Śluby Kazimierzowskie był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński w 2009 roku, na rok przed Katyniem 2010.
Na Jasnej Górze w sali św. Jana Pawła II  corocznie na początku lipca odbywa się ogólnoświatowy Kongres Kresowian z tysiącem uczestników z całego świata.
W 2009 roku patronem owych uroczystości był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński. W jego imieniu szefowa kancelarii prezydenckiej odczytała list intencyjny pana prezydenta, w którym m.in. jako pierwszy polityk powiedział o ludobójstwie dokonanym na Kresach Południowo - Wschodnich i w Małopolsce Wschodniej II RP.
Zwykle Kongres Kresowian kończy koncert wybitnych artystów.
W 2009 roku odbył się koncert zespołu „Chawira” z panami Karolem Wróblewskim i Wojciechem Habelą.
Obrady prowadziła red. Danuta Skalska rzecznik prasowy  Kongresu Kresowian, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Bytomiu.
Pośród tysiąca gości udział wzięła pani Maria Mirecka - Loryś, dzisiaj juz ponad stuletnia narodowa bohaterka, ciesząca się dobrym zdrowiem.
Pośród przybyłych gości zauważyliśmy z moją małżonką wielu dziennikarzy z całego świata, biorących udział w corocznym Światowym Forum Mediów Polonijnych z panią prezes Radia Lwów Teresą Pakosz.

Nasze spotkanie „Betlejemska i Kresowa śliczna gwiazda miasta Lwowa” uświetnili artyści, którzy kolędowali, a to:

- Magdalena Sowa, Irena Paprocka, Marek Kaczmarczyk z narratorrem Wojciechem Habelą, polskim artystą dramatycznym. Koncertował, akompaniując, zespół „Chawira” z Karolem Wróblewskim - prezesem fundacji Ocalenia Kultury Kresowej, Stefanem Czyżem oraz z Jerzym Skrejką.

W drugiej części koncertu „”Kolędy i nie tylko” wystąpił artysta - solista krakowskiej Opery i Operetki Franciszek Makuch, któremu towarzyszyli Dorota Helbin - sopran oraz mistrz wirtuozerii akordeonowej Mateusz Dudek.

Scenariusz koncertu - Karol Wróblewski oparty na fragmentach „Poematu  Boga - Człowieka” Marii Valtorty.

Film z koncertu znajduje się na portalu „You Tube”.
                                                                
Konferansjerkę prowadził Aleksander Szumański.

„I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem, a com widział i słyszał w księgi umieściłem”

opracował Aleksander Szumański


enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2648664

Odwiedza nas 388 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online