Rada miasta Lublina przyjęła już ostateczną uchwałę o wyrażeniu zgody na budowę pomnika ludobójstwa na Skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie. Obywatelską inicjatywę poparło ponad 1,1 tys. mieszkańców Lublina. "Starania trwały trzy lata -powiedział przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika Zdzisław Koguciuk.

Najpierw były starania o Skwer Ofiar Wołynia i zbieranie podpisów poparcia, potem ustalanie napisu na pomniku, żeby był właściwy, bo chciano pominąć słowo „ludobójstwo”, wreszcie proces kompletowania dokumentów i dwie uchwały rady miasta, intencyjna i ta ostateczna. Myślę, że w końcu dojdzie to już do finalizacji -zaznaczył.

To sygnał dla całej Polski, że czas milczenia o zbrodni wołyńskiej się zakończył. Musimy powiedzieć prawdę, skłonić głowy, uczcić pamięć ofiar i budować przyjazne stosunki z naszym ukraińskim sąsiadem. Ten pomnik będzie służył pojednaniu z Ukraińcami, on nie ma nas dzielić, on ma łączyć. Musimy stanąć razem, Polacy i Ukraińcy, pod tym pomnikiem, zadumać się, pomodlić i powiedzieć: nigdy więcej- podkreślił Koguciuk.

Ten pomnik jest nam potrzebny, żebyśmy mieli gdzie zapalić lampkę naszym bliskim -powiedziała Daniela Lenarczyk, pochodząca z Wołynia.
Moi rodzice mieli gospodarstwo w miejscowości Majdan Komorowski, niedaleko Łucka. Tam wszystko zostało spalone, nic nie zostało. Byłam dzieckiem, miałam pięcioro rodzeństwa, rodzice z nami uciekli, tułaliśmy się przez rok po lasach. Pamiętam te rzezie, straciłam dalszą rodzinę, siostrę cioteczną, brata ciotecznego.

Inicjatorzy chcą, aby pomnik był gotowy latem przyszłego roku. Będzie sfinansowany ze składek społecznych. Ma kosztować około 50 tys. zł, dotychczas zebrano kilkanaście tysięcy złotych. Pieniądze gromadzi na swoim koncie lubelska Fundacja Niepodległości.

Też możesz wesprzeć budowę pomnika:

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza Rady Miasta Lublina
Komitet Budowy Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich
Fundacja Niepodległości
Lubelskie Środowisko żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej
Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej
Związek Więźniów Politycznych okresu 1939-1989
Ochotnicze Hufce Pracy w Lublinie

ZAPRASZAJĄ

na Uroczystą Mszę Świętą w intencji budowy pomnika Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu, która odbędzie się 28 lutego 2016 r. o godzinie 15:30 w kościele p.w. Nawrócenia Św. Pawła w Bełżycach.


enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2539967

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online