Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych                                            13 lutego 2016r.
Andrzej Łukawski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Michał Dworczyk,
Szef sejmowej "Komisji Łączności z Polakami za Granicą"

List otwarty

Zwracamy się do pana z podziękowaniem za projekt ustawy, dzięki której wreszcie może w Polsce zostanie ustanowione nowe święto państwowe: 11 Lipca Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych,  od 2012 r. zabiega o ustanowienie tego święta, kontaktując się z różnymi Klubami Parlamentarnymi oraz gotowymi do współpracy stowarzyszeniami i kresowymi fundacjami.

Mimo pojawienia się w ramach poselskiej inicjatywy  4. projektów w tym również pańskiego ugrupowania, wraz z naszymi pismami trafiły do sejmowej zamrażarki.

Zainicjowaliśmy też powstanie Społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ale ze względu na brak wsparcia tych którzy dzisiaj najgłośniej protestują, zabrakło nam zaledwie kilka tysięcy podpisów. Widząc jak potraktowano poselskie projekty, nie mieliśmy złudzeń że projekt nasze Ustawy  zostanie potraktowany inaczej.

To co do tej pory wiemy o Pańskim projekcie pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Prosimy nie zrażać się niektórymi głosami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej po podaniu pierwszych wiadomości na temat ustawy, w tym również listem otwartym wystosowanym przez Stanisława Srokowskiego.

To są głosy tych, co do tej pory nie interesowali się całą sprawą. Osoby te poddają projekt ustawy ostrej krytyce, nie znając jeszcze ani treści jej samej, ani uzasadnienia.

Rozumiemy ich rozgoryczenie i zaniepokojenie, ale być może po uzyskaniu pełnej informacji zrozumieją, że upamiętnienie „Ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA ” jest tak samo ważne, jak cały ogrom zbrodni dokonanych przez zbrodniarzy niemieckich i sowieckich na Kresowianach w całych Kresach.

W tym miejscu należy pamiętać o zbrodniach nacjonalistów litewskich -  Lietuvos Šaulių Sąjunga.

A „Golgota Wschodu”: kresowianie w łagrach sowieckich (od 1940): Katyń, Starobielsk, Miednoje, Kołyma, Workuta, Wyspy Sołowieckie, Kazachstan, Syberia.

Szkoda, że nie udało się złożyć tego wniosku 10 lutego, czyli w rocznicę pierwszej wywózki Polaków w głąb Rosji, ale nie zmienia to faktu, że doceniamy pańską inicjatywę. Oczekujemy na pojawienie się w druku sejmowym pełnego tekstu ustawy oraz uzasadnienia, co pozwoli nam na szczegółowe ustosunkowanie się do sprawy.

 

Andrzej Łukawski


enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2539964

Odwiedza nas 113 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online