Na wczorajszym spotkaniu Ruchu Społecznego "Porozumienie Pokoleń Kresowych", podjęliśmy stanowisko wobec "protestów" dotyczących projektu Ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Męczeństwa Kresowian.
1. RS PPK nie weźmie udziału i nie będzie popierał takich bezmyślnych "protestów"
2. RS PPK będzie uważnie obserwować proces legislacyjny poprzez aktywny udział w posiedzeniach Komisji Sejmowej pracującej nad tą ustawą.
Uzasadnienie.
Mając na uwadze ukrywanie prawdy historycznej przez następujące po sobie rządy III RP, oraz fakt, iż z roku na rok odchodzi od nas coraz więcej świadków historii zrzeszonych w wielu kresowych organizacjach, które z ww. powodu przestają być aktywne, Kresowianie i potomkowie Kresowian zrzeszeni w RS PPK od 7. lat starają się działać na rzecz upublicznienia prawdy historycznej, w tym ustanowienie dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Od wielu lat jesteśmy obecni w sejmie, w Klubach Parlamentarnych systematycznie składamy pisma w sprawie ustanowienia 11 lipca, jako Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian. Nie widzieliśmy, aby z równą naszej determinacji, korytarze sejmowe przemierzali ci, którzy dzisiaj najgłośniej krzyczą przeciwko zgłoszonemu przed dwoma dniami projektowi. Jesteśmy usatysfakcjonowani tym, iż tytuł projektu, który znamy od kilku dni pokrywa się z naszym, pod którym w mróz i upał zbieraliśmy w całej Polsce podpisy. Jesteśmy przekonani, że nazwa tego święta będzie jednoczyć wszystkich Kresowian i ich dramaty. Okupowana część II RP to mnogość tragedii, której nie wolno poddawać hierarchizacji. Pamięć o śmierci zadanej Polakom przez OUN-UPA na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, czy w ponarskich dołach dokonana przez m.in. litewskich szaulisów jak również straconych w katyńskich lasach i umierających w bydlęcych wagonach podczas wywózek ......... jest należna wszystkim bez jej stopniowania. Nazwa święta ma brzmieć: Narodowy Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian, a to wskazuje na szerszy aspekt sprawy wychodzący poza ludobójstwo OUN-UPA na Wołyniu i Kresach Południowo Wschodnich.
Domaganie się zmiany nazwy święta poprzez dopisywanie do tytułu niekończących się zwrotów jak np: "ludobójstwo na Wołyniu" "Ludobójstwo w Małopolsce", "ludobójstwo w ponarskich dołach", "ludobójstwo dokonane przez UPA", "Ludobójstwo banderowskie" ..................... to najlepsza droga do zaniechania przez posłów tej ważnej inicjatywy.
Apelujemy do osób wysyłających listy protestacyjne do Sejmu i nakłaniających do popierania protestu zdezorientowanych Kresowian, do zaniechania tych mocno szkodzących Kresom działań.
Nieuczciwym i nagannym moralnie jest używanie w protestach kłamliwego zwrotu, "zwracamy się w imieniu środowisk kresowych". Zarówno prawo jak i logika nakazuje, żeby protestujący pisali protesty wyłącznie w imieniu własnym lub organizacji które reprezentują, czyli kresowian dawnego województwa tarnopolskiego.

 

W imieniu Mazowieckiego Ruchu Społecznego Porozumienie Pokoleń Kresowych - Andrzej Łukawski
W imieniu Pomorskiego Ruchu Społecznego Porozumienie Pokoleń Kresowych - Aleksandra Żórawska
W imieniu Małopolskiego Ruchu Społecznego Porozumienie Pokoleń Kresowych – Aleksander Szumański
W imieniu Zachodniopomorskiego Ruchu Społecznego Porozumienie Pokoleń Kresowych Jerzy Mużyło


enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2546416

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online