foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

Image result for nicieja i dzierzynski ZBRODNIE FELIKSA DZIERŻYŃSKIEGO

KOLEJNY SKANDAL DANUTY SKALSKIEJ NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W TOWARZYSTWIE MIŁOŚNIKÓW LWOWA W BYTOMIU.

4 PAŹDZIERNIKA 2018 ROKU O GODZ. 16.00 MIŁOŚNICY LWOWA W BYTOMIU GOŚCIĆ BĘDĄ CZERWONĄ KREATURĘ  B. REKTORA UNIWERSYTETU W OPOLU SŁAWOMIRA NICIEJĘ NA ZAPROSZENIE PREZES TOWARZYSTWA DANUTĘ SKALSKĄ.

PREZES TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW LWOWA W BYTOMIU DANUTA SKALSKA ZBEZCZEŚCIŁA JUŻ AULĘ ŚW. JANA PAWŁA II NA JASNEJ GÓRZE I W OBLICZU MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI ZAPRASZAŁA NICIEJĘ JAKO GOŚCIA HONOROWEGO NA DOROCZNY ŚWIATOWY KONGRES KRESOWIAN.

 WZYWAMY DO ZAŁOŻENIA KOMITETU OBRONY DOBREGO IMIENIA NASZEJ ALMA MATER. NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ BY REKTOREM. KTÓRY UTRZYMYWANY JEST Z PODATKÓW POLAKÓW ZOSTAŁA OSOBA SŁAWIĄCA IMIĘ ZBRODNIARZA. OCZEKUJĘ SIĘ MOBILIZACJI ŚRODOWISKA INTELIGENCKIEGO WOKÓŁ SPRAWY! TO SKANDAL, HAŃBA!!!

 CZYTAJ SZCZEGÓŁOWO https://niepoprawni.pl/blog/aleszumm/towarzysz-slawomir-nicieja-sztandar-rewolucji-proletariatu

NICIEJA O DZIERŻYŃSKIM.

 KANDYDAT NA REKTORA UO POD NIEBIOSA WYCHWALA JEDNEGO Z NAJWIĘKSZYCH ZBRODNIARZY XX WIEKU. ALE SKANDAL. ALE AFERA. ALE SZOK.

 "Stanistaw Nicieja, autor publikacji przedstawiających Feliksa Dzierzyńskiego  jako romantyka rewolucji trzymającego się zasad praworządności i dbającego o morale czekistów jest dzisiaj szefem Katedry Biografistyki w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. I pragnie wrócić na fotel rektora uczelni. Dzierżyński od swych podwładnych surowo wymagał, by przestrzegali zasad rewolucyjnej praworządności(...), bezwzględnie karał wszelkie przejawy grubiaństwabądź używania siły wobec pokonanych. Dążył, by urząd nie stał się samowystarczalnym aparatem, by nie oderwał się od partii, by jego pracownicy nie zdemoralizowali się. Byt to romantyk rewolucji, natchniony i przekonany, że przyszło mu spełnić wielką, odpowiedzialną misję". Tak o twórcy aparatu bezpieczeństwa w Rosji bolszewickiej - szefie Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, znanej pod skrótem CzeKa (od rosyjskiego Czerezwyczajnaja Komissija) NKWD - pisat Stanistaw Nicieja w 1977 roku w okolicznościowym artykule z okazji rocznicy rewolucji październikowej i setnej rocznicy urodzin Feliksa Dzierżyńskiego. Tekst opublikowano w miesięczniku „Opole". O tym, że CzeKa wymordowała setki tysięcy ludzi w tym Polaków , w dwukolumnowym materiale nie ma ani słowa.

Prof. Stanisław Nicieja pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Opolskiego od 1996 roku. Wcześniej zasiadał we władzach opolskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (na jej bazie powołano UO). Na tamach prasy PRL-owskiej  radzit, jak upartyjnić szeregi studenckie; „Dobrze przygotowane zebrania partyjne stały się najlepszą propagandą partii i magnesem ściągającym szerokie kręgi młodzieży". W ostatnich wyborach uzyskał mandat senatora z listy SLD-UP. W 2002 roku rozstał się z tytułem magnificencji.- Nadal jednak kieruje Katedrą Biografistyki Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Zapowiedział właśnie, że zamierza ubiegać się o kolejną kadencję rektora. Jest na razie jedynym kandydatem. Senat Uniwersytetu Opolskiego dokona wyboru w tym roku.

SKANDALE BIEŻĄCE SŁAWOMIRA NICIEJI. RABUŚ ZABYTKÓW.

 Sławomir Nicieja stał się bohaterem paru skandali, które wzburzyły świat historyków i konserwatorów sztuki. Informowała o nich lokalna prasa, w tym „Gazeta we Wrocławiu". W 1999 roku wyszło na jaw, że w swojej posiadłości w Pępicach pod Brzegiem zgromadził 90 obiektów architektury cmentarnej, w tym m.in. zabytkowe siedemnastowieczne płyty epitafijne rodu Kitlitzów, płytę nagrobną Jana Fryderyka von Sauera z 1779 roku oraz fragmenty zabytkowych obramowań płyt epitafijnych, które zdaniem służb konserwatorskich pochodzą z wpisanego do rejestru zabytków cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu.

Trzymał ponadto kamień graniczny księstwa nyskiego z 1609 roku oraz liczne fragmenty renesansowych i barokowych detali architektonicznych. Zgodnie z wymogami ustawy o ochronie dóbr kultury profesor miał obowiązek postarać się u wojewódzkiego konserwatora zabytków o zgodę na przeniesienie tych obiektów, czego nie zrobił.

Prokuratura Rejonowa umorzyła postępowanie wobec „braku znamion przestępstwa przywłaszczenia". Komisja ochrony zabytków na nadzwyczajnym posiedzeniu uznała, że „przeniesienie obiektów zabytkowych na teren prywatnej posesji w Pępicach, nawet jeśli rządziła tym działaniem szlachetna intencja ich uratowania, stworzyło groźny precedens".

Z kolei mieszkańcy wsi Krzywina na Dolnym Śląsku -jak podała GW - zawiadomili prokuraturę, że grupa żołnierzy kierowana przez rektora odkuła z ruin tamtejszego kościoła pochodzące z XVI w., ważące po pół tony tablice rodów Tschirnów i Tschiwitzów.

"I znowu prokuratura (w Ząbkowicach Śl), odmówiła wszczęcia postępowania, nie dopatrując się w działaniu profesora przestępstwa, bo nie przywłaszczył sobie tych tablic, kierowała nim chęć ochrony zabytkowych tablic, ale nie uregulował wszystkiego administracyjnie".

BEZ ŚLEDZTWA

Prof. Nicieja nie raz był na bakier z prawem. W 2001 roku rozklejał plakaty wyborcze i agitował w wojskowym kasynie, choć ordynacja mówi, że na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej.

W roku 2002 w gazetce wyborczej wydanej przez SLD popart Piotra Synowca, ówczesnego prezydenta i kandydata na prezydenta Opola w wyborach samorządowych.- Synowiec został później aresztowany w „aferze ratuszowej".

W grudniu zeszłego roku wyborców z Opola zbulwersowała natomiast wiadomość, że

HISTORYK SŁAWOMIR NICIEJA GŁOSOWAŁ W SENACIE PRZECIWKO PRZYZNANIU IPN  PIENIĘDZY NA PROWADZENIE ŚLEDZTWA KATYŃSKIEGO.

Nicieja pobiera miesięcznie 6,3 tyś. zł za pracę na uczelni oraz 3,7 tyś. zł diety w Senacie. W oświadczeniu majątkowym swój liczący ponad 250 lat dworek wycenił na 200 tyś. zł. Nikt nie kwestionował wiarygodności oświadczenia.

Pan Nicieja, niegodzien tytułu profesora, jest typowym przykładem osoby z minionego systemu, absolwent WSP w Opolu, jak niczym czerwony sztandar na wietrze, wybiera stale mu wygodna opcje.

Opisuje cmentarze w Lwowie - istnieje podejrzenie nie własnego autorstwa - brata się ze środowiskami emigracji londyńskiej, kiedy mu to tylko w sposób koniunkturalny jest na rękę, aby potem własnym działaniem odbierać pieniądze na badania historyczne dla IPN nad sprawą Zbrodnii  Katyńskiej.Czy środowiska w Londynie o tym wiedzą, bo sam rzeczony tutaj pan z pewnością się do tego nie przyzna!! Fałsz i obłuda to podstawy fasady niczym pomniki, które "ratuje" wyrywając je z kontekstu historyczno - kulturowego, aby przyozdobić swoją byłą Czerwoną Sorbonę na "wzgórzu", które sam porównuje do Akropolu (czyżby tęsknota za Atenami?? Tylko gdzie demokracja) w "cacka" historyczne, aby była swoistym "lamusem" wszelakich kuriozów opolskich, a uczelni nadaje chwałę niczym Oxford czy Harvard. Niekiedy te porównania pobrzmiewały w jego słowach, cóż ów pan nie wie, o czym mówi, a te jego przyciasne garniturki genialnie komponują się z przyciasnym myśleniem megalomana z podopolskiej zagrody.

Dzierżyński idolem Nicieji!!!

 Opracował Aleksander Szumański , świadek historii - dziennikarz niezależny, korespondent światowej prasy polonijnej, akredytowany (USA) w Polsce w latach 2005 - 2012, ścigany i skazany na śmierć przez okupantów niemieckich. Kombatant - Osoba Represjonowana - zaświadczenie o uprawnieniach Kombatantów i Osób Represjonowanych nr B 18668/KT3621

 Dokumenty, źródła, cytaty:

 http://forum.gazeta.pl/forum/w,65,21313128,21313128,NICIEJA_O_DZIERZYNSKIM_co_ma_byc_w_poniedzialek_.html#p21319023