foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

 

NASTĘPNY ATAK TOTALNEJ OPOZYCJI NA POLSKĘ

KRONIKA KŁAMLIWEJ HISTERII WYMIERZONEJ W PAMIĘĆ POMORDOWANYCH W LUDOBÓJSTWIE NIEMIECKIM W AUSCHWITZ.

 

Uroczyste obchody 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz odbyły się w środę w Oświęcimiu. 14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. (PAP).

 

Wystąpienie premier Beaty Szydło w środę w Oświęcimiu było ważne i poruszające - ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento Mirosław Krzyszkowski, odnosząc się do głosów krytycznych wobec wystąpienia szefowej rządu.

 

Premier polskiego rządu w rocznicę zbrodni ludobójstwa niemieckiego w czasie II Wojny Światowej w Auschwitz zaprezentowała całą historyczną prawdę o tej zbrodni wszech czasów. Obóz koncentracyjny Auschwitz był pierwszym obozem śmierci w okupowanej Polsce przez niemieckich nazistów.

Z Tarnowa odjechał do Oświęcimia pierwszy transport skazanych na zagładę obywateli polskich Polaków i Żydów - przypomniała premier Beata Szydło. W jej wystąpieniu nie było słów nienawiści, czy też pogardy. Mówiła jedynie o zbrodni ludobójstwa niemieckiego opierając się na historycznych doświadczeniach polskiego narodu równocześnie stwierdzając, iż taka zbrodnia powtórzyć się już nie może. W jej wystąpieniu upamiętniającym ludobójstwo hitleryzmu nie istniało żadne współczesne polityczne porównanie, ani też jakakolwiek metafora.

W środę premier Beata Szydło podczas uroczystości w Oświęcimiu z okazji 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do Auschwitz, mówiła, że wstrząsający i haniebny proceder mordu prowadzony w obozach koncentracyjnych na zawsze pozostawił piętno na losach świata.

Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia "Auschwitz Memento" Mirosław Krzyszkowski ocenił w rozmowie z PAP wystąpienie premier jako "ważne i poruszające". "Wystąpienie premier Beaty Szydło było ważne i poruszające, szczególnie wtedy, gdy poruszała osobiste wątki" - powiedział Krzyszkowski. "Doszukiwanie się jakichkolwiek, nieuzasadnionych podtekstów jest przejawem złej woli" - dodał.

Premier podkreśliła, że wielkim zadaniem dla polityków, jest doprowadzić do tego, by "tak straszliwe wydarzenia, jak te, które miały miejsce w Auschwitz, a także innych miejscach kaźni nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli" - powiedziała szefowa rządu.

Wystąpienie premier polskiego rządu zostało skrytykowane przez Schetynę i Tuska w sposób tak haniebny, iż należy tych ludzi zaliczyć do kategorii podludzi. Wystarczy przeczytać wpisy publiczne tych osób, których trudno dzisiaj nazywać ludźmi, twory pseudoludzkie, które nie potrafią uszanować męczeństwa i ludobójstwa, tak postępujące wyłącznie w imię własnego utraconego k o r y t a.

Nam nielicznym już, pozostałym przy życiu obywatelom polskim, pozostaje tylko głęboki  żal po stracie sześciu milionów naszych Rodaków Polaków i Żydów i opieka Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Nie o zemstę, lecz o pamięć nam chodzi, wołają ofiary.

Mnie, autorowi tego wpisu, w czasie okupacji Polski, wymordowano całą rodzinę i mojego Ojca śp. doc. med. Maurycego Mariana Szumańskiego.

 

Opracował Aleksander Szumański - dziennikarz niezależny

zaświadczenie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

nr B 18668/KT3621