foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

Ludzie o ludziach niezwykłych – Aleksander Szumański – Głos Seniora

 

LUDZIE O LUDZIACH NIEZWYKŁYCH - ALEKSANDER SZUMAŃSKI

Opracowanie i redakcja – Lidia Hanusiak, Ambasadorka "Głosu Seniora"

Poemat martyrologiczno - niepodległościowy Aleksandra Szumańskiego pt. „Fotografie polskie” został wydany w roku 2000. W roku 2018 z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości ukazało się drugie wydanie poematu, poszerzone o 4 części:

 

    - Wiersze nie tylko lwowskie

    - Maluję wiersze i piszę kwiaty

    - Spotkania teatralne

    - Moja Muza

Poemat ten uzyskał pewną rangę w historii literatury pięknej. Fragmenty były wystawiane w formie monodramu przez wybitnych aktorów scen polskich, lwowskich i amerykańskich.

Aleksander Szumański jest orędownikiem polsko-lwowskim. Pochodzi on z rodziny inteligenckiej. Jego Ojciec, docent medycyny, został zamordowany przez hitlerowców w akcji „Nachtigall” we Lwowie wraz z grupą polskich intelektualistów.

Matka, filolog polski, uczyła języka polskiego i historii w szkołach podstawowych i średnich.

W 1941 roku w wieku 10 lat zadebiutował wierszem w Radiu Lwów. Był bardzo uzdolnionym dzieckiem. Jako dorosły człowiek ukończył Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, uzyskując tytuł inżyniera.

Aleksander Szumański jest dziennikarzem i publicystą światowej klasy, pracował w chicagowskim "Kurierze Codziennym".

W latach 2005-2012 uczestniczył w corocznych spotkaniach Światowego Forum Mediów Polonijnych. Był polskim korespondentem zagranicznym akredytowanym w w Polsce (USA) w latach 2005-2012.

Jest literatem, poetą, prozaikiem, krytykiem literackim. Jego dorobek twórczy to ok. 4000 wierszy, w tym poemat „Fotografie polskie”, poemat miłosny „Odlatujące ptaki”, poemat „Amerykańsko-lwowskie wyznania miłosne oraz inne niespełnienia” (tłumaczony na język japoński).

Ponadto jest autorem 12 książek poetyckich, licznych publikacji, reportaży, recenzji. Był również konferansjerem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej „Bałak Lwowski” w latach 2008-2018.

Jest Członkiem Związku Literatów Polskich i Związku Piłsudczyków.

W roku 2018 w dniu 4 czerwca został odznaczony odznaką Honoris Gratia – Zasłużony dla miasta Krakowa przez prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.

W dniu 21 września autor zaszczycił swoją obecnością V Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie. Jego umiejętności literackie przejawiają się na różnych szczeblach jego twórczości. Mimo sędziwego wieku 87 lat nadal pisze i publikuje.

 

Odznaczenia:

 

- Medal Komisji Edukacji Narodowej – nadany przez ministra Edukacji Narodowej (2006).

 

- Odznaka Zasłużony Działacz Kultury – nadana przez ministra Kultury (2000).

 

- Odznaka „Honoris Gratia” – nadana przez prezydenta miasta Krakowa (2018)

 

- Medal „W Hołdzie Komendantowi” – nadany przez Towarzystwo Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

 

                                                         Lidia Hanusiak  "Głos Seniora"

https://glosseniora.pl/2019/03/07/ludzie-o-ludziach-niezwyklych-aleksander-szumanski/