CÓRKA WYKLĘTYCH EWA MINKIEWICZ

 Urodziła się 7 listopada 1948 r. w katowni UB przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przez pół roku stalinowscy kaci przetrzymywali Ewę Minkiewicz w celi razem z matką - Wandą. Przez kolejne osiem lat w ogóle nie widziała matki, która odsiadywała wieloletni wyrok więzienia za to, że była sanitariuszką w oddziale - pisze w swoim najnowszym felietonie Tadeusz Płużański.

Ojciec - por. Lucjan Minkiewicz „Wiktor” (rocznik 1918, studia inżynierii lądowej na Politechnice Warszawskiej przerwała mu wojna, żołnierz września 1939 r.), od 1943 r. służył w 6. Brygadzie Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, a po odtworzeniu oddziału przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” na Podlasiu i Białostocczyźnie w 1945 r., został dowódcą oddziału.

Ojca Ewa nigdy nie zobaczyła. Aresztowany 1 lipca 1947 r., po ciężkim śledztwie skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem słynnego kata AK-owców Mieczysława Widaja, został zamordowany 8 lutego 1951 r. o godz. 19.55 na Rakowieckiej. Kilka minut wcześniej takim samym strzałem w tył głowy (przez pijanego kata Mokotowa Aleksandra Dreja) uśmiercony został kpt. Henryk Borowski, kilka minut później pozostali dowódcy wileńskiej konspiracji: ppłk Antoni Olechnowicz i mjr. Zygmunt Szendzielarz.

Ewa była wychowywana przez ciotkę. Jej dwuletni brat Andrzej trafił do domu dziecka, został adoptowany i nie wrócił do rodziny. Mamę wypuścili w 1956 r. Zniszczona komunistycznym więzieniem wymagała stałej opieki córki. Tak było do śmierci Wandy Minkiewicz w 2001 r.

Ewie udało się skończyć studia polonistyczne, ale do końca lat osiemdziesiątych była pozbawiona możliwości godnej pracy. Wszędzie traktowano ją jako „córkę bandytów”. W 1980 r. związała się z Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim „Solidarności”. Pomagała kombatantom, dbała o pamięć represjonowanych i mordowanych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, szczególne wśród młodzieży, organizowała rajdy „Łupaszki”.

9 listopada 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” odznaczył pośmiertnie por. Lucjana Minkiewicza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Przyznanie orderu odbyło się w dniu szczególnym: 11 listopada podczas uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

Szczątki „Wiktora” zostały wydobyte z bezimiennego dołu śmierci na „Łączce” Powązek Wojskowych przez naukowców z IPN. W Pałacu Prezydenckim dokument identyfikacyjny odebrała córka Ewa. Tak było dwa lata temu.

Ewa Minkiewicz zmarła po ciężkiej chorobie 24 kwietnia 2019 r. w Gdańsku. Cześć Jej pamięci i pamięci Jej rodziców.

Tadeusz Płużański