foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

OD "NASZEJ REDUTY" DO TEATRU REF-RENA W CHICAGO

FELIKS KONARSKI (Ref-Ren) - pisarz, poeta, aktor, kierownik artystyczny i literacki teatrów rewiowych, urodził się w 1907 roku. Bard II korpusu generała Andersa, przeszedł cały szlak bojowy: od obozów w Buzułuku i Tockoje przez Palestynę, potem Włochy i jak większość żołnierzy tej formacji pozostał na emigracji w obawie przed represjami władz komunistycznych. Wraz z żoną, doskonałą aktorką Niną Oleńską, był jednym z twórców teatrów emigracyjnych w Londynie, a później w Chicago i, obok Mariana Hemara, najwybitniejszym satyrykiem "Wolnej Europy". Zmarł w Chicago w 1991 roku.

Czytaj więcej: TEATR REF - RENA W CHICAGO

"BESTIALSTWO UPA POD LUBOMLEM NA WOŁYNIU" RECENZJA KSIĄŻKI AUTORSTWA KRZYSZTOFA KOŁTUNA

AUTOR KS. TADEUSZ ISAKOWICZ - ZALESKI

Książka „Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”, autorstwa  Krzysztofa Kołtuna, jego dużym wysiłkiem i ogromnym zaangażowaniem, wydana została w końcu 2016 roku przez lubelskie Wydawnictwo Norbertinum. Stanowi zbiór 41 opowiadań-relacji świadków ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Tematyka wspomnień dotyczy obszaru położonego niedaleko, tuż za graniczną obecnie rzeką Bug. Opisano w niej tragiczne, wstrząsające i traumatyczne przeżycia ludzkie, przyporządkowane terytorialnie do miejsc, po często nieistniejących dzisiaj wioskach, które zniknęły z powierzchni ziemi – spalone często razem ze swoimi mieszkańcami, świątyniami i zabudowaniami. Często nawet z wykarczowanymi sadami owocowymi (zgodnie z zaleceniem prowidu OUN o bezlitosnym zacieraniu wszelkich śladów polskości na tej ziemi).

Czytaj więcej: "BESTIALSTWO UPA POD LUBOMLEM NA WOŁYNIU" RECENZJA KSIĄŻKI AUTORSTWA KRZYSZTOFA KOŁTUNA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI

MOJE LWOWSKIE DZIECIŃSTWO

Urodziłem się 12 listopada 1931 roku we Lwowie. Ojciec, Maurycy Scheps, praktykę lekarską ginekologa - położnika rozpoczął we Lwowie przy ul. Krakowskiej 4, gdzie prowadził swój gabinet. Po uzyskaniu docentury i habilitacji lekarskiej został asystentem  profesora Adama Sołowija  w jego katedrze w Uniwersytecie im Jana Kazimierza.  Matka, Franciszka  Rabinowicz z wykształcenia  filolog polski, po ukończeniu studiów uniwersyteckich w UJK uczyła historii Polski w szkołach podstawowych i  średnich. Pochodziła z Przemyśla i tam też mieszkała do czasu zamążpójścia. Rodzice poznali się w Przemyślu, kiedy Mama przechodziła przez ulicę ze swoją matką.

Czytaj więcej: MOJE LWOWSKIE UTRACONE DZIECIŃSWO

Image result for slawomir nicieja komunizm

WSZYSTKIE ZBRODNIE FELIKSA DZIERŻYŃSKIEGO

PROMOCJA "KRESOWEJ ATLANTYDY"SŁAWOMIRA NICIEJI CZCICIELA FELIKSA DZIERŻYŃSKIEGO DOKONANA 4 PAŹDZIERNIKA 2018 ROKU PRZEZ DANUTĘ SKALSKĄ PREZES TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW LWOWA I KRESÓW POŁUDNIOWO - WSCHODNICH W BYTOMIU. SŁAWOMIR NICIEJA JEST GOŚCIEM HONOROWYM DANUTY SKALSKIEJ NA JASNEJ GÓRZE W AULI ŚW. JANA PAWŁA II W CZASIE ŚWIATOWYCH ZJAZDÓW KRESOWIAN.

Czytaj więcej: FELIKS DZIERŻYŃSKI KRWAWY ZBRODNIARZ CZEREZWYCZAJKII

ŻYDOWSCY MORDERCY POLAKÓW

 Żydzi polscy nie tylko mordowali się nawzajem w czasie okupacji niemieckiej w gettach, kolaborując z Gestapo w Judenratach (Radach Żydowskich). Wydawali również w łapska niemieckich zbrodniarzy Żydów ukrywających się na “aryjskich papierach” w “aryjskich” częściach miast. Z kolaboracji z Gestapo przeszli do współpracy z bezpieką, po ucieczce Niemców z Polski. Byli więc agentami Gestapo, NKWD i SB. W Komunistycznej Partii Polski “aktyw” w większości składał się z osób pochodzenia żydowskiego, które na przykład w tzw. technice – łączność kurierska, drukarnie itp. stanowiły ok. 75 procent członków – Żydów. Wyraźna nadaktywność osób pochodzenia żydowskiego w ruchu komunistycznym, często wyolbrzymiana i wkomponowana w rozmaite przesądy, legła u podstaw dość powszechnego mitu żydokomuny, jako jednego z najważniejszych zagrożeń dla Polski. […]

Czytaj więcej: ŻYDOWSCY MORDERCY POLAKÓW