Drukuj
Kategoria: Kartki z kalendarza 27WDP AK
Odsłony: 5080

Uderzenie   na   Przekórkę
W ramach działań zaczepnych mających na celu poszerzenie bazy operacyjnej przed rozpoczęciem walk z Niemcami, wydzielony oddział z 1/43 pp pod dowództwem por. Kazimierza Filipowicza „Korda" zaatakował 29 lutego 1944 roku zgrupowanie UPA we wsi Przekórka. W akcji tej wzięły udział dwa plutony z kompanii por. Ryszarda Markiewicza „Mohorta" (2 pluton ppor. Jana Lissonia „Cienia" i 4 pluton plut. Karola Dyczki „Piki") wzmocnione załogami placówek z Jagodzina i Kupracz. Wydzielony oddział, liczący około 70 ludzi, wyruszył w nocy 28 lutego z Rymacz, kierując się do wsi Przekórka odległej o około 15 km. Maszerując przez zalesiony teren 4 pluton „Piki" obszedł skrycie Przekórkę od strony wsi Huszcza i jeszcze przed świtem od zachodu zaatakował stacjonujący we wsi oddział UPA. Zaskoczony niespodziewanym atakiem przeciwnik nie potrafił zorganizować skutecznej obrony. Po krótkiej walce zdobyto szkołę, w której mieścił się sztab kurenia UPA. Zaatakowani w nieładzie ratowali się ucieczką w kierunku północno--zachodnim. Podjęty pościg za uciekającym przeciwnikiem w terenie lesistym okazał się mało skuteczny.
W tym czasie 2 pluton „Cienia" miał zorganizować zasadzkę na skraju lasu od wschodniej strony wsi Przekórka, na wycofujący się oddział UPA. Do zasadzki nie doszło, pluton przybył bowiem do wyznaczonego rejonu z opóźnieniem, już po zakończeniu akcji w Przekórce.
Akcja na Przekórkę zakończyła się zatem tylko połowicznym sukcesem. Wprawdzie przez uzyskanie pełnego zaskoczenia wyparto ze wsi znacznie silniejszy oddział UPA, to jednak nie zniszczono go, a pozwolono mu wycofać się w bezpieczny rejon.