Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Z zainteresowaniem  czytałem zdobytą nie tak dawno książkę, wydaną w 1980 r. pt. "Między Turią a Bugiem", napisaną przez żołnierza 27 WDP AK  Mieczysława Sobotko ps. "Rosomak". W trakcie czytania już na samym początku zwrócił moją uwagę niżej zaprezentowany fragment. Około południa dotarliśmy do Zielonej.

Byłem zdziwiony, że tuż pod bokiem Kowla, bo zaledwie kilka kilometrów, stacjonował nasz oddział. Natychmiast zameldowałem się u dowódcy "Trzaski". Był to mężczyzna o pięknej postawie i czarnej elegancko utrzymanej brodzie. Prawą rękę miał na temblaku. Po wysłuchaniu meldunku "Trzaska" polecił, abym zgłosił się do plutonowego "Brudnego" i tam oczekiwał na dalsze rozkazy. Tymczasem w obszernym pomieszczeniu przyglądałem się popisom Węgrów, którzy zdezerterowali ze swojej jednostki i z pełnym uzbrojeniem zgłosili się do naszej dywizji. Właśnie jeden z nich podrzucał w iście żonglerski sposób karabin. Wydawało mi się, że dość dużo wiem o dywizji, ale o Węgrach nie słyszałem. Zaintrygowany zadzwoniłem do prof. Filara, z którym niejednokrotnie rozmawiałem o różnych sprawach związanych z dywizją.  Zapytałem co wie o udziale Węgrów w szeregach naszej dywizji. Oczywiście zaczął wspominać z wielką sympatią o kontaktach z żołnierzami oddziałów węgierskich i o jeńcach którzy przebywali w zgrupowaniu aż do przeprawy przez Bug, a których wtedy puszczono wolno. Jednak o dezerterach węgierskich walczących w szeregach dywizji również nic nie słyszał. Ja jednak nie poddałem się i zadzwoniłem do kolegi Edmunda Gosia który posiadał u siebie listy żołnierzy z poszczególnych oddziałów, wcześniej spisanych przez Kazimierza Dolińskiego ps. "Szerszeń" i uzupełnianych między innymi przez Gosia. Na zadane w tym temacie pytanie Edek po sprawdzeniu odpisał: przeszukałem  połowę pododdziałów a to efekty; Gejnosz Adam "Kora" - I/43pp  zginął 21.04.1944r. w Smolarach Rogowych. Czterech narodowości węgierskiej w III/50 pp - NN - zginęli w nieznanym miejscu.

 

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
509
Odsłon artykułów:
3865498

Odwiedza nas 244 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo